Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Novinky

Pro Čechy v Libanonu odletěl speciál. S teroristy neobchodujeme, prohlásil Zaorálek

Pro pětici Čechů, kteří byli sedm měsíců drženi v Libanonu, odletěl ve středu odpoledne z pražských Kbel letecký speciál. Letoun v Bejrútu přistál ve večerních hodinách. Podle libanonské státní agentury NNA se se však ještě ve středu nevrátí. Mělo by se tak ale stát do 48 hodin.

Ilustrační snímek Foto: Novinky
Pro Čechy v Libanonu odletěl speciál. S teroristy neobchodujeme, prohlásil Zaorálek

Do Bejrútu odcestovali policisté, lékaři a psychologové a spekuluje se také o tom, že do blízkovýchodní země odletěl i ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.

Oficiální datum odletu českého letounu zatím nebylo stanoveno, napsala NNA a podotkla, že celý případ doprovází velké utajení ze strany libanonských bezpečnostních složek.

Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) ještě před odletem řekl, že předpokládá, že se předání mužů podaří domluvit ještě ve středu nebo ve čtvrtek. Později upřesnil, že se nejspíš bude jednat o čtvrtek dopoledne.

Propuštění Čechů je podle libanonských a některých českých médií diplomatickým obchodem v podobě jejich výměny za údajného pracovníka libanonských tajných služeb Alího Fajáda drženého v pankrácké věznici.

"Byl zaslán dopis říkající, že pětice bude propuštěna, když se dostane na svobodu i Alí Fajád - byl poradcem ukrajinského ministra obrany," citovala agentura Reuters nejmenovaný libanonský bezpečnostní zdroj.

Zaorálek nechtěl potvrdit, zda byla pětice Čechů propuštěna výměnou za Libanonce, nebo za peníze. „S teroristy neobchodujeme. Taková je naše pozice dlouhodobě,“ řekl k tomu Zaorálek. Fajád v každém případě na palubě speciálu nebyl. [celá zpráva]

Podle jednoho ze zdrojů, který citoval libanonský deník The Daily Star, v případu ale nebylo zaplaceno žádné výkupné.

Obhájce Jan Švarc (vlevo nahoře), reportér Miroslav Dobeš (vlevo dole), voják Martin Psík (uprostřed), překladatel Adam Homsi (vpravo nahoře) a reportér Pavel Kofroň (vpravo dole)

Foto: Policie ČR

Češi a jejich libanonský řidič zmizeli loni v červenci. Jejich auto bylo posléze nalezeno v oblasti Kefrája na západě údolí Bikáa.

Související témata:

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD)

Foto: Jan Handrejch, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků