Hlavní obsah
Premiér Bohuslav Sobotka (vlevo) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Příspěvek 8000 měsíčně pro všechny propuštěné horníky, žádají vládu odbory

Sociální příspěvek 8000 by podle odborů měli dostávat i propuštění horníci ze severu Čech. Když se vláda rozhodla neprolamovat limity těžby hnědého uhlí, měla by podle představitelů Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) „převzít zodpovědnost”. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) možnost vyplácení příspěvku i na severu Čech nevyloučil.

Premiér Bohuslav Sobotka (vlevo) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Příspěvek 8000 měsíčně pro všechny propuštěné horníky, žádají vládu odbory

ČMKOS vládu za chystanou pomoc pracovníkům OKD chválí, podle předáků by se měla věnovat ale i situaci v severních Čechách. „Vláda rozhodla o limitech a nezná se k sociálním důsledkům. Jestliže přijala rozhodnutí, jehož následkem lidé přijdou o práci, musí přijmout i odpovědnost,” řekl předák ČMKOS Josef Středula.

Vláda v květnu schválila příspěvky 8000 korun pro propouštěné horníky a 7000 pro ostatní zaměstnance z OKD sídlící v Moravskoslezském kraji. Podpora k překlenutí dopadů útlumu těžby se má vyplácet tři měsíce až pět let – podle odpracované doby a věku pracovníka. [celá zpráva]

Podle původního návrhu měli dávku dostávat i propouštění z deseti hnědouhelných společností a uranových dolů. Kabinet to neschválil, proti bylo hlavně vládní ANO.

Odboráři ze severu Čech rozhodnutí označili za nehoráznost. Podle nich by se vláda měla k návrhu vrátit, postoj přehodnotit a „nevymlouvat se na koaliční partnery”.

O situaci OKD jednali v Ostravě premiér Bohuslav Sobotka společně s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou a s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (vzadu).

Foto: Pavel Karban, Právo

Sobotka přidělení příspěvku severočeským pracovníkům nevyloučil. „Tohle není o vymlouvání se na koaliční partnery, ale o reálné situaci koaliční vlády. Buď se strany dohodnou, nebo ne. Mohli jsme si vybrat – buď nedostane příspěvky nikdo, nebo vyřešíme OKD a samostatnou bitvu o Ústecký kraj svedeme ve druhé fázi,” řekl. Podle něj přehlasovávání v kabinetu „zhoršuje koaliční spolupráci”.

Odbory: Příspěvky až na pět let

Příspěvek by měli dostávat propuštění, kteří v OKD pracovali víc než dva roky. Za každý další odpracovaný rok se pobírání prodlouží o tři měsíce. Maximálně by se dávka měla poskytovat 30 měsíců. Horníci nad 50 let, kteří ve firmě byli přes 25 let a mají za sebou 3300 směn, by příspěvek mohli dostávat pět let. Stejně dlouho by ho mohli mít i ostatní zaměstnanci nad 55 let s aspoň pětadvacetiletou prací pro podnik.

Dávky se vyplácely i dříve

„Jen pro OKD by dávky do roku 2021 měly stát 1,19 miliardy Kč. Z toho by 1,1 miliardy šlo do příspěvků pro 3403 horníků a zbytek do podpory 243 lidí z ,povrchu‘,“ uvádí analýza dopadů opatření.

Limity těžby hnědého uhlí

Vláda se loni v říjnu shodla na možném prolomení limitů těžby hnědého uhlí na Dole Bílina. Kabinet rovněž rozhodl, že na Dole ČSA zůstávají limity v platnosti.

Prolomení limitů na Dole Bílina umožní pokračování těžby až do roku 2055. Bez dalších dopadů na obce.

Naopak u lomu ČSA těžební limity zůstanou v platnosti. V opačném případě by prolomení limitů mělo za následek zbourání minimálně části obce Dolní Jiřetín.

Podobné nařízení o příspěvcích vydala vláda před 15 lety při útlumu hnědouhelného hornictví. Tehdy se dávka 5280 korun vyplácela taktéž maximálně 30 měsíců.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků