Hlavní obsah
Starosta Prahy 7 Jan Čižinský Foto: Novinky

Přijmeme uprchlíky z Prahy 7, baví se Praha 8 vyhlášeným stavem klimatické nouze

Místostarosta Prahy 8 Tomáš Tatranský z TOP 09 se vysmívá kolegům z Prahy 7 pod vedením Jana Čižinského (Praha sobě) za vyhlášení stavu klimatické nouze. Situaci je podle něj třeba vnímat velmi vážně, jelikož stav na Praze 7 je opravdu kritický. Všichni občané by podle něj měli zrušit plánované cesty na Prahu 7.

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský Foto: Novinky
Přijmeme uprchlíky z Prahy 7, baví se Praha 8 vyhlášeným stavem klimatické nouze

„Žádám všechny, aby - pokud je to jen trochu možné - zrušili všechny své plánované cesty na postižené území Prahy 7! Současně konstatuji, že vedení Prahy 8 je připraveno poskytnout humanitární pomoc uprchlíkům z Prahy 7, jejichž vlnu v nejbližších dnech očekáváme,” uvedl v nadsázce na svém facebookovém profilu.

Vážení spoluobčané, předstupuji před Vás s naléhavou výzvou! Kolega Čižinský, starosta sousední MČ Praha 7, vyhlásil...

Zveřejnil(a) Tomáš Tatranský, místostarosta Prahy 8 dne Čtvrtek 23. května 2019

Dále píše, že stav považuje za velmi vážný. „Jakožto místostarosta Prahy 8 vnímám se znepokojením závažnost této tragické situace a dobře si uvědomuji, že životní podmínky v Praze 7 jsou zcela katastrofální,” pokračuje Tatranský.

Čižinský: Legrace to pomáhá propagovat

Čižinský je za legraci rád. „Je to Facebook a ten je od toho, aby se lidé bavili. Legrace nám to pomáhá propagovat, takže jsem za to rád,” řekl Novinkám.

Stav klimatické nouze vyhlásila městská část Praha 7 ve středu. Radnice se tak rozhodla například přestat používat jednorázové plasty. Úřad by měl také změnit způsob hospodaření s odpadem, vysadit v ulicích nové stromy nebo nakoupit ekologická auta. Zároveň bude u developerských projektů vyžadovat využití tzv. zelených střech a změní hospodaření s vodou.

„Trváme na tom, že nemůžeme nikdy udělat chybu, když se budeme k životnímu prostředí chovat zodpovědněji. Pokládáme to za důležitý signál nejen pro nás jako pro úřad, ale i apel na lidi,” doplnil Čižinský. Ti by podle něj měli například více cestovat po městě v MHD nebo na kole. Sám Čižinský se po Praze pohybuje pouze na kole a Praha 7 pro cyklisty zřídila i speciální pruhy i na magistrále, které ovšem řidiči kritizují.

Návrh na vyhlášení klimatické nouze připravuje i pražský náměstek pro životní prostředí za Starosty Petr Hlubuček.

„Chceme učinit potřebné kroky, které povedou ke zlepšení stavu životního prostředí a ochraně naší krajiny. V dosavadní politice hrály ekonomické faktory primární roli. Dle mého názoru je dnes, v době ekonomického blahobytu, vhodná chvíle, aby byly zohledňovány ekologické následky politických rozhodnutí," řekl Hlubuček s tím, že by si přál, aby Praha byla příkladem pro další města v zemi.

Stav klimatické nouze vyhlásily počátkem května regionální parlamenty ve Skotsku a Walesu, v Británii se připojují jednotlivá města, například Londýn nebo Bristol a další místní zastupitelstva.

Reagují tak na studentské stávky v boji za ochranu životního prostředí. Dvě už se konaly i v Praze. Studenti apelují na vlády daných zemí, aby začaly řešit problémy klimatických změn. Studentské stávky loni zahájila patnáctiletá švédská studentka Greta Thunbergová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků