Hlavní obsah
 

Poslanci vyslyšeli protestující studenty a budou řešit ochranu klimatu

Přes dva tisíce studentů se v pátek v Praze připojily k celosvětové protestní akci, která má za cíl přimět politiky důsledněji chránit klima a snižovat emise. Podle jedné z organizátorek Anny Lozsi je hlavním účelem na problém upozornit a donutit politiky, aby se jím zabývali. To se jim povedlo. Piráti vyzvali vládu, aby příští týden ve středu ve Sněmovně informovala o českém postoji ke klimatické změně.

 
Poslanci vyslyšeli protestující studenty a budou řešit ochranu klimatu

„Chceme rozpoutat debatu ve veřejnosti, aby o tom lidé věděli, a dále bychom chtěli vyzvat politiky, aby se o to zajímali a vážně o tom uvažovali,” řekla Novinkám studentka Anna Lozsi.

Studenti v Liberci se připojili k protestní akci za důslednější ochranu klimatu a snižování emisí.

Foto: Radek Petrášek, ČTK

To, že si poslanci na příští středu pevně zařadili bod, kde se budou otázkou klimatu zabývat, považuje za jeden ze splněných cílů protestů. „To je super. Určitě jsme rádi a je to část toho cíle, který jsme měli,” doplnila.

Za ochranu klimatu mohou podle mladé studentky bojovat i sami jednotlivci - třeba tím, že omezí věci, které nepotřebují, budou jíst méně masa, nebudou nakupovat stále nové oblečení a budou šetřit vodou.

Studenti v Ostravě se připojili k celosvětové protestní akci, která má za cíl přimět politiky důsledněji chránit klima a snižovat emise.

Foto: Jaroslav Ožana, ČTK

V Praze se ráno sešli studenti na Malostranském náměstí. Pak vyšli na průvod městem, na programu jsou i přednášky. K protestům se přidala i další města v Česku jako Ostrava nebo Liberec.

Vzorem je šestnáctiletá Švédka

„Změn klimatu si můžeme všimnout všude kolem nás. Ať už je to sucho, povodně, hurikány a nebo čím dál častější výkyvy počasí. Podílejí se zásadně na společenských problémech, jako jsou například válečné konflikty nebo tolik diskutovaná migrace,” napsali studenti v prohlášení, které během dvou týdnů podepsalo přes 2200 z nich.

Studenti v Praze se připojili k celosvětové protestní akci, která má za cíl přimět politiky důsledněji chránit klima a snižovat emise.

Foto: Tereza Rakoušová

Celosvětového protestu se účastní mladí lidé z víc než stovky zemí v rámci iniciativy Friday For Future. Při ní studenti od loňského září protestují po vzoru šestnáctileté švédské studentky Grety Thunbergové.

Studentská demonstrace v Praze za ochranu klimatu

Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Za životní prostředí a ochranu klimatu se ve Sněmovně postavili například Piráti. Poslankyně Dana Balcarová na plénu řekla, že chce, aby vláda změnila postoj a byla v boji proti změně klimatu důraznější.

Anketa
Mají politici důsledněji řešit ochranu klimatu?
Ano
60.2 %
Ne
39.8 %
Celkem hlasovalo 3142 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků