Hlavní obsah

Při krizi ve zdravotnictví pomůže i armáda, řekl Nečas

Bezpečnostní rada státu se po úterním jednání s hejtmany rozhodla jednat se zástupci fakultních a vojenských nemocnic, integrovaného záchranného systému, a dalších dotčených institucí o zajištění zdravotní péče v případě avizovaného odchodu lékařů, pomoci má i armáda. Informoval o tom premiér Petr Nečas (ODS) s tím, že stát bude připraven na krizové scénáře.

Při krizi ve zdravotnictví pomůže i armáda, řekl Nečas

Kabinet chce koordinovat součinnost mezi nemocnicemi a záchranáři. Fakultní a vojenské nemocnice budou připraveny úzce spolupracovat s kraji na zajištění péče. Armáda by vedle poskytnutí nemocničních zařízení mohla pomoci i při zajištění převozu pacientů.

Podle Nečase budou kraje vyzvány, aby specifikovaly případné dopady výpadků péče, neboť situace v jednotlivých regionech je značně odlišná.

"Polní nemocnice se s vysokou pravděpodobností stavět nebudou," podotkl premiér. Využít by se daly i armádní sanitky či vrtulníky k případnému převozu pacientů z míst, kde by byla možnost ošetření kvůli odchodu doktorů omezená, uvedl předseda vlády. O využití vojenských prostředků bude jednat spolu s ministrem zdravotnictví se šéfem resortu obrany.

"V případě odchodu lékařů vypomůžou vojenští lékaři i vojenské nemocnice," řekl pro ČT ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Vlevo ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) s premiérem Petrem Nečasem (ODS)

Foto: Milan Malíček, Právo

Jako "prázdninový provoz "

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) dodal, že již koncem února budou zejména fakultní nemocnice připraveny odkládat neakutní péči s ohledem na zajištění kapacit pro naléhavé případy. "Fakultní nemocnice od sebe oddálí péči zbytnou," konstatoval ministr.

Podle Hegera by se krizový stav dal v případě odchodu všech avizovaných lékařů zajistit na dva měsíce. Heger jej přirovnal k "prázdninovému provozu".

Podle Nečase bylo jednání s hejtmany konstruktivní a nekonfliktní.

Také hejtmani ústy šéfa Asociace krajů Michala Haška (ČSSD) deklarovali společný zájem na zajištění péče pro pacienty. Hejtmani zároveň navrhli vládě několik bodů k řešení situace. Patří mezi ně například vznik jednotné tarifní tabulky pro lékaře ve všech typech nemocnic či zvýšení záloh pro regionální nemocnice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků