Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman při udílení nejvyšších státních vyznamenání 28. října 2013 Foto: Jan Handrejch, Právo

Prezident Zeman vyznamenal Bohdalovou i Grégra. Ocenil také Koháka a Suchého

Prezident Miloš Zeman v pondělí večer udělil u příležitosti 95. výročí vzniku samostatného Československa státní vyznamenání. Řád Tomáše Garrigua Masaryka propůjčil filozofovi Erazimu Kohákovi a hudebníkovi Jiřímu Suchému. Další osobnosti získaly Medaile Za zásluhy. Celkem prezident ocenil 29 osobností. Vyznamenání pro několik z nich už ale dopředu vyvolávalo kontroverze a kritiku prezidenta Zemana.

Prezident Miloš Zeman při udílení nejvyšších státních vyznamenání 28. října 2013 Foto: Jan Handrejch, Právo
Prezident Zeman vyznamenal Bohdalovou i Grégra. Ocenil také Koháka a Suchého

Mezi stovkami hostů byl mimo jiné předseda Senátu Milan Štěch, bývalý prezident Václav Klaus s manželkou Livií i Dagmar Havlová, choť jeho předchůdce Václava Havla.

Prezident ve svém úvodním proslovu zvlášť zmínil již zemřelou sochařku Marii Uchytilovou, která byla autorkou pomníku 82 dětí v Lidicích. Ten připomíná děti, které v červnu 1942 nacisté po vyhlazení obce poslali do plynové komory. Medaili Za zásluhy obdržela in memoriam.

Pomník 82 dětí v Lidicích sochařky Marie Uchytilové

Foto: Radek Plavecký, Právo

V projevu prezident vyzdvihl životní příběhy, které mají všichni ocenění za sebou. Život žádného z nich podle Zemana nebyl strmou cestou vzhůru. Aktuální politické situaci se ve své řeči nevěnoval.

Kohák i Suchý

Filozof Erazim Kohák byl v pondělí večer první osobností, která si z rukou prezidenta Miloše Zemana převzala státní vyznamenání. Prezident mu za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva propůjčil Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Řád Tomáše Garrigua Masaryka prezident propůjčil filozofovi Erazimu Kohákovi (vlevo).

Foto: Michal Doležal, ČTK

Řád Tomáše Garrigua Masaryka prezident propůjčil také zakladateli divadla Semafor Jiřímu Suchému.

Udílení státních vyznamenání na Pražském hradě při příležitosti státního svátku 28. října 2013. Na snímku Jiří Suchý, Václav Bělohradský a Jiřina Bohdalová

Foto: Jan Handrejch, Právo

Dalším osobnostem předal Zeman Medaili Za zásluhy. Mezi prvními si ji z rukou prezidenta převzali filozof Václav Bělohradský, hudebník Lubomír Brabec nebo herečka Jiřina Bohdalová, která Zemana podporovala v jeho prezidentské kampani.

Miloš Zeman s herečkou Jiřinou Bohdalovou po vyhlášení výsledků voleb

Foto: Milan Malíček, Právo

Vyznamenal i Grégra a slušovického Čubu 

Zeman ocenil také dalšího svého podporovatele, Františka Čubu, známého jako strůjce „Slušovického zázraku“. Medaili získal „za zásluhy o stát v oblasti hospodářské“.

Prezident Miloš Zeman vyznamenal operní pěvkyni Soňu Červenou, Františka Čubu a urologa Jana Dvořáčka.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Právě kvůli ocenění Čuby se již dříve ohradil syn Přemysla Jenýra, novináře a sociálního demokrata, kterému v roce 1999 udělil tehdejší prezident Václav Havel in memoriam Řád TGM. Pozůstalý syn Philipp Janýr se nechal slyšet, že pokud Zeman vyznamená Čubu, navrhne, aby jeho rodina vrátila vyznamenání. [celá zpráva]

Miloš Zeman s Františkem Čubou.

Foto: Aleš Fuksa, Právo

„Jsem si jist, a s tátou jsem o tom poměrně často mluvil, že toto významné ocenění by ztratilo jakoukoli hodnotu, kdyby jej dostal vysoký funkcionář totalitního režimu. Nechci v budoucnu rozlišovat mezi oceněním, které udělil Václav Havel na straně jedné a Miloš Zeman na straně druhé,“ zdůvodnil to Janýrův syn Právu.

Prezident Miloš Zeman vyznamenal Miroslava Grégra, Jana Kellera, Richarda Konkolského a Jarmilu Kratochvílovou.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Medaili Za zásluhy o stát v oblasti hospodářské udělil Zeman také Miroslavu Grégrovi, ministrovi průmyslu a obchodu jeho vlády z let 1998 až 2002. Grégr také stál u návratu Miloše Zemana na politickou scénu, stal se členem zemanovců, za které kandidoval v právě proběhlých předčasných volbách do Sněmovny.

Miloš Zeman s Miroslavem Grégrem na návštěvě u Slavomíra Klabana.

Foto: Petr Horník, Právo

Ocenění převzal také Felix Slováček, který rovněž v uplynulých volbách kandidoval za zemanovce. [celá zpráva]

Mezi dalšími oceněnými je například levicový sociolog Jan Keller, herečka a operní pěvkyně Soňa Červená, vědec Jan Dvořáček, atletka Jarmila Kratochvílová, herec Lubomír Lipský, novinářka a bývalá televizní hlasatelka Kamila Moučková či renomovaný lékař Pavel Pafko.

Kritika i bojkot

Miloš Zeman udílí jako prezident vysoká státní vyznamenání poprvé. Slavnostní akt už dopředu provázely kontroverze a kritika. Na Pražský hrad přišly stovky hostů, nedorazila ale většina rektorů veřejných vysokých škol. Nelíbilo se jim, že Miloš Zeman nepozval dva jejich kolegy. [celá zpráva]

Kvůli povolebním sporům v ČSSD a Zemanově výzvě k rezignaci nepřišel na večerní slavnostní předávání státních vyznamenání ani předseda soc. dem. Bohuslav Sobotka. [celá zpráva]

Hudebník Vladimír Mišík pak odmítl přijmout od Zemana státní vyznamenání. Uvedl, že nesouhlasí s některými jeho rozhodnutími. [celá zpráva]

Letos poprvé své kandidáty na státní ocenění nenavrhla Konfederace politických vězňů, a to kvůli Zemanově postoji ke komunismu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků