Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Zeman udělil milost muži, který zachránil tonoucí ženu

Prezident Miloš Zeman ve středu udělil milost muži potrestanému za pokus o těžké ublížení na zdraví a za výtržnictví. Odsouzený zachránil život tonoucí ženě. Zeman se pro milost rozhodl, i když omilostněný nesplňuje podmínky, které prezident v minulosti stanovil, protože není ve vážném zdravotním stavu.

Prezident Miloš Zeman Foto: Michal Krumphanzl, ČTK
Zeman udělil milost muži, který zachránil tonoucí ženu

„Prezident republiky se zcela výjimečně rozhodl udělit tuto milost z humanitárních důvodů, přestože omilostněný muž nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu,” sdělil Novinkám mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Prezident muži prominul podmíněný trest i zbytek zákazu vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce, které mu byly také uloženy.

„Pan prezident přihlédl k tomu, že omilostněný muž do zmíněné události vedl řádný život, příkladně vykonával své povolání a navíc svojí pohotovou reakcí a poskytnutím první pomoci zachránil život tonoucí ženě. Pan prezident považoval za správné ocenit tento mimořádný a chvályhodný skutek, a proto svým rozhodnutím omilostněnému muži odsouzení i zahladil,” dodal Ovčáček.

Návrh na omilostnění předložila Zemanovi ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

Před tím naposledy letos v říjnu udělil prezident milost matce pěti nezletilých dětí. Prominul jí celkem pět trestů za méně závažnou trestnou činnost.

Zeman před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že milosti bude dávat jen ve striktně omezeném okruhu humanitárních případů. Jako podmínky si stanovil, že pachatel nesmí mít na svědomí závažný trestný čin, musí mít závažné zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí. Zatím udělil 17 milostí, ne u všech byly tyto podmínky naplněny.

Nejkontroverznější Zemanovou milostí zůstává omilostnění doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků