Hlavní obsah
Prezident Václav Klaus Foto: Petr Hloušek, Právo

Prezident se opět těší největší důvěře, k někdejší slávě má však ještě daleko

Úřad prezidenta pokládají lidé opět za nejdůvěryhodnější mezi ústavními institucemi. Od října si sice prezident, co se týče důvěry, nikterak nepolepšil, ale důvěra od té doby výrazně poklesla obecním zastupitelstvům. Vyplývá to z listopadového průzkumu společnosti CVVM.

Prezident Václav Klaus Foto: Petr Hloušek, Právo
Prezident se opět těší největší důvěře, k někdejší slávě má však ještě daleko

Prezidentovi věří stále 57 procent dotázaných. Přestože se důvěryhodnost Václava Klause po nedávném propadu v souvislosti s kauzou chilského pera vzmáhá, ještě stále nedosahuje na svá dřívější vysoká čísla. Ještě před rokem deklarovalo důvěru v úřad hlavy státu 70 procent respondentů.

Důvěra v obecní zastupitelstva v poslední době kolísá, ale i tak se drží stabilně nad 50 procenty. I s poklesem o osm procentních bodů se mohou těšit důvěře 56 procent lidí, díky čemuž si drží před krajskými úřady odstup téměř dvaceti procentních bodů.

Vývoj důvěryhodnosti ústavních institucí (v procentech)
  Listopad/10
Září/11 Říjen/11 Listopad/11
Prezident 7054 57 57
Obecní zastupitelstvo 60 55 62 56
Krajské zastupitelstvo 43 39 42 38
Senát 23 23 23 23
Vláda 33 22 24 22 
Sněmovna 23 17 18 17

Krajská zastupitelstva v listopadu dosáhla za uplynulý rok na svůj druhý nejhorší výsledek. Hodnověrná jsou rok před krajskými volbami pro 38 procent lidí.

Senát se už po tři měsíce drží na stabilní podpoře 23 procent respondentů a na čtvrté až páté pozici se pravidelně střídá s vládou. V listopadu věřilo vládě o procentní bod méně a s 22 procenty se tedy kabinet Petra Nečase (ODS) musí spokojit s předposlední příčkou.

Foto: CVVM, ČTK

Nejhůře v očích Čechů si vede Poslanecká sněmovna. Důvěru v poslance deklarovalo jen 17 procent dotázaných.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků