Hlavní obsah

Prezident omilostnil dalších 13 lidí

Prezident republiky Václav Klaus ve středu vyhověl dalším třinácti žadatelům o milost. Ve většině případů ho k tomu vedly humanitární důvody - plnohodnotné fungování rodin či péče o nemohoucí příbuzné, zdůvodnil Hrad prezidentovo rozhodnutí. Celkem již Klaus od svého nástupu udělil milost 71 lidem.

Prezident omilostnil dalších 13 lidí

Jedním z těch, kdo dnes dostali milost, je chorvatský občan, který v roce 1971 a 1972 do Československa dovezl tři automobily v rozporu s tehdejšími právními předpisy. Odsouzen byl k 3,5 letům nepodmíněně, které si odseděl, a k vyhoštění.

"Vzhledem ke změně společenských poměrů v České republice již neexistují žádné důvody, pro které by byl i nadále nežádoucí osobou," uvedl k rozhodnutí prezidentův mluvčí Petr Hájek.

Pavlovi a Haně Jelínkovým prezident Klaus prominul tresty odnětí svobody ve výši 138 a půl dne a 112 a půl dne, z nichž Jelínek část vykonal. Manželé, kteří byli odsouzeni za to, že k žádostem o úvěry za 120 000 Kč předložili nepravdivé údaje o výši příjmů, se starají o dvě nezletilé děti a mají řádné zaměstnání.

Deset let staré případy

Další milost prezident udělil Martinovi, Štěpánovi a Evě Severinovým, kteří byli odsouzeni k odnětí svobody na 5 let. Severinová je v současnosti hospitalizována na psychiatrii v Bohnicích.

Kladně prezident posoudil i žádost Bohumíra Šťastného, jemuž prominul trest odnětí svobody na dva roky a šest měsíců za podvod, který souvisí právě s případem Severinových.

"I ministr spravedlnosti podal ve prospěch odsouzeného stížnost pro porušení zákona a odložil nástup výkonu trestu. Od činu uplynulo více než deset let a pohledávky byly splaceny," vysvětlil Hrad.

Aleně Hinterholzingerové prezident prominul nevykonaný zbytek trestu odnětí svobody pod podmínkou, že se po dobu dvou let nedopustí úmyslného trestného činu. Hinterholzingerová - odsouzená k 10 měsícům za to, že v roce 1994 ve svém bytě umožnila výrobu drog - má ročního syna a výkon trestu by mohl mít pro odsouzenou a její rodinu mimořádně těžké následky. Čtyři měsíce z trestu vykonala a úspěšně se zbavila závislosti na drogách, dodal Hájek.

Prezident prominul trest také Františku Mocharovi, který byl odsouzen za zanedbání povinné výživy nyní již zletilé dcery na dvanáct měsíců nepodmíněně. V současné době žije s novou rodinou, má syna a stará se o tělesně postiženou manželku.

Milostmi pomohl rodinám

Margitě Stojkové prezident republiky milostí prominul zbytek trestu odnětí svobody za podvod. Prezident přihlédl ke špatnému zdravotnímu stavu otce, který pečuje o jedno dítě odsouzené. Druhé dítě je nyní v péči dětského domova.

S žádostí u prezidenta uspěla i další žena odsouzená za podvod - Dana Oláhová, jíž  prezident prominul nevykonaný zbytek trestu. Dosud netrestaná žena je matkou čtyř dětí, o které řádně pečuje, spolupracuje se školami a její nepřítomností by i podle názoru starosty obce úroveň péče o děti výrazně poklesla, poznamenal Hrad.

Marii Navrátilové a Vladimíru Šipoldovi prezident prominul zbytek ročního trestu za porušování předpisů o oběhu zboží ve styku s cizinou za nákup cigaret v bezcelním obchodě. Část trestu již vykonali. Prezident přihlédl k tomu, že spolu mají dceru, která je dlouhodobě těžce zdravotně postižená a vyžaduje náročnou péči.

Naposledy prezident vyhovět žádostem o milost letos v lednu, kdy uspělo šest odsouzených lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků