Hlavní obsah
Alena Borůvková na archivní fotografii Foto: Petr Hloušek, Právo

Prezident asi odvolá velvyslance Borůvku ze Švýcarska, jeho žena prý dělá ostudu

Prezident Miloš Zeman zřejmě odvolá Karla Borůvku z funkce velvyslance ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku. Řekl to ve čtvrtek v pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem. Velvyslance už ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) stáhl z Bernu do Prahy kvůli tomu, že Borůvkova žena Alena veřejně útočila na zaměstnance ministerstva, novináře či úředníky.

Alena Borůvková na archivní fotografii Foto: Petr Hloušek, Právo
Prezident asi odvolá velvyslance Borůvku ze Švýcarska, jeho žena prý dělá ostudu

Jednání Borůvkové v rozhovoru kritizoval i prezident, který jako jediný může velvyslance odvolat z funkce.

„Sdílím názor, že manželka velvyslance nese odpovědnost za prestiž své země tam, kde působí. A pokud manželka dělá ostudu, pak ostudu dělá i velvyslanec,” uvedl Zeman v televizi. Borůvka už dříve řekl Lidovým novinám, že komunikace jeho ženy, která je soukromou osobou, je jejím osobním právem.

Alena Borůvková útočí například na sociální síti Twitter na Zaorálka a další politiky, státní úředníky a novináře. Na Twitter píše i desítky hanlivých příspěvků denně, v některých případech jde o osobní a vulgární urážky.

Jeden z nedávných tweetů Aleny Borůvkové.

Ministr zahraničí kvůli tomu už v minulosti s Borůvkou opakovaně mluvil. Borůvka a jeho manželka jsou stejně jako Zaorálek členy ČSSD, Borůvková v minulosti neúspěšně kandidovala na místopředsednický post ve straně. Do loňského května sama působila v české diplomacii.

Do konce dubna se musí vrátit

Borůvka byl nedávno ministerstvem zahraničí stažen na neupřesněnou dobu z Bernu. Do České republiky se musí vrátit do konce dubna, ačkoli standardní čtyřleté působení velvyslanců mu vyprší až v létě příštího roku.

„Je naprosto nepřípustné, aby někdo v podobné pozici dlouhodobě v mailech, SMS či na sociálních sítích útočil nejen na zaměstnance ministerstva, ale i na řadu dalších osob ve veřejném prostoru - novináře, úředníky,” napsal k tomu Zaorálek na Twitteru.

Lidé se prý na něj obraceli, aby situaci řešil. „Během posledního roku jsem se s velvyslancem Borůvkou několikrát setkal a snažil se mu vysvětlit, že situace je vážná a že je třeba, aby hlavně on sám začal jednat. Nestalo se ale nic a vše pokračovalo dál,” doplnil ministr.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků