Hlavní obsah
 

Přes Karlův most prošel svatý Martin a dovezl sníh z Krkonoš

Ve čtvrtek v 11 hodin a 11 minut prošel přes Karlův most slavnostní průvod vedený svatým Martinem. V den, který podle kalendáře nese jeho jméno, Martin s sebou na voze přivezl sníh až z Krkonoš. Na mostě zároveň symbolicky po třech letech ukončil stavební práce dosluhující primátor Pavel Bém (ODS) a do stavby umístil dlažební kostku se stříbrnou mincí. Kolaudace stavby se plánuje na pátek.

 
Přes Karlův most prošel svatý Martin a dovezl sníh z Krkonoš

Karlovým mostem prošel průvod vedený svatým Martinem směrem z Malé Strany ke kostelu svatého Františka z Assisi na Křižovnickém náměstí. Obřad žehnání svatomartinského vína katolickým knězem doprovázela hudba z doby Karla IV.

Svatý Martin na bílém koni zahájil ve čtvrtek v Praze svatomartinské oslavy.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

„Je to připomenutí staré doby, vzpomínka na dávné časy. Lidé svatého Martina oslavují jako významnou změnu, která přichází s čerstvým sněhem,“ řekl o svém vnímání svátku Petr Latka, který v průvodu působil jako strážný svatého Martina. V průvodu nechyběly husy, husopasky, římští legionáři a kupodivu také kavalerie americké armády z 19. století.

Průvod provázely i husopasky s hejnem husí.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Ukončení stavebních prací

Most byl ve čtvrtek také po třech letech oprav oficiálně předán k užívání a požehnali mu i přítomní duchovní. Dříve proti způsobu prací protestovali památkáři, městu jako investorovi vedle nekvalitní práce vytýkali, že stavebním úpravám nepředcházel podrobný stavebně historický průzkum, i to, že se některé kameny měly ztratit.

Plzeňští památkáři jako další nestranný subjekt za to Praze dali pokutu 3,25 miliónů korun. Praha nestrannost Plzně zpochybnila a proti verdiktu se odvolala. Odvolání se nyní řeší a nelze vyloučit, že se sankce mohou opakovat.

Bém: Z opravy mostu se stalo politikum

Bém tvrdí, že se z opravy mostu stal politický a ne věcný spor. „Za prvé rekonstrukce je dokončena v adekvátní kvalitě, za druhé most je stavebně technicky izolován. Mohu s klidným svědomím říci, že je zachráněn,“ uvedl Bém a připomněl, že rozhodl o tom, že se most bude rekonstruovat, aniž by se celý zavřel.

Dosluhující primátor Pavel Bém vložil na znamení ukončení oprav mostu do dlažby kostku se stříbrnou mincí.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

„Myslím si, že bylo správné rozhodnutí rekonstruovat most za provozu, byl stále otevřen návštěvníkům, ale přineslo to své negativum. Každý do toho vlastního stavebně technického a restaurátorského procesu začal mluvit. A samozřejmě Praha a její primátor si to odnesli na svých bedrech a odnesli jsme si toho hodně,“ poznamenal Bém.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků