Hlavní obsah

Kritizované opravy Karlova mostu už vyšetřuje policie

Policie se začala zabývat současnou rekonstrukcí Karlova mostu. Novinářům to ve čtvrtek řekli zástupci památkářské asociace, která v říjnu podala kvůli opravě mostu trestní oznámení. Podle nich město zadalo rekonstrukci diletantům, kteří klenot Prahy zničili. Policie údajně zahájila výslechy svědků.

Kritizované opravy Karlova mostu už vyšetřuje policie

Informaci o tom, že se případem policisté zabývají, potvrdila Šárka Pokorná z obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1.

Kdo zatím u výslechu byl, Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD) neuvedla. Trestněprávní odpovědnost podle jejích zástupců nese vlastník památky, tedy hlavní město Praha.

"Vzhledem k tomu, že se v případě selhání některých vysoce postavených veřejných činitelů při obnově Karlova mostu jedná o velmi delikátní záležitost, asociace věří, že policie nebude politickými kruhy ovlivňována a zůstane v celé věci nestranná, jako je tomu dosud," řekl ve čtvrtek novinářům Martin Kadrman z ASORKD.

Asociaci stejně jako dalším kritikům opravy mostu, například Klubu za starou Prahu, vadí především to, že před zahájením oprav nebyl údajně zpracován stavebně-historický průzkum a že nebyli informováni archeologové. Nelíbí se jim také zvolený způsob rekonstrukce.

Zástupci stavebníků a magistrátu ale opakovaně pochybení, s jejichž odhalením přišla před rokem památková inspekce, odmítají a postup prací hájí. Připouštějí pouze dílčí nedostatky, které jsou podle nich již odstraněny.

Zároveň ale odbor kultury a památkové péče pražského magistrátu ve svém letošním rozhodnutí uvedl, že město Karlův most při rekonstrukci dostatečně nechrání před poškozením a znehodnocením.  

Památkový odbor magistrátu nakonec městu, tedy sám sobě, udělil mírnou pokutu ve výši 54 tisíc korun. A to za údajně formální chyby v dokumentaci, tedy chybějící nový stavebně-historický průzkum.  

Anketa
Myslíte si, že rekonstrukce Karlova mostu proběhla v pořádku?
Ano
8.3 %
Ne
91.7 %
Celkem hlasovalo 7231 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků