Hlavní obsah
Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a prezident ČR Miloš Zeman na briefingu po setkání 21. listopadu v Soči. Foto: Vít Šimánek, ČTK

Překrucování roku 1968 rozzlobilo i Zemana, v Rusku se chce ohradit

Článek na webu ruské armádní televize Zvezda, podle kterého by Československo mělo být vděčné SSSR za invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968, rozzlobilo i českého prezidenta Miloše Zemana, který je v současnosti na návštěvě Ruska. Uvedl to člen jeho delegace. Materiál vyvolal v úterý mezi českými politiky rozruch.

Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a prezident ČR Miloš Zeman na briefingu po setkání 21. listopadu v Soči. Foto: Vít Šimánek, ČTK
Překrucování roku 1968 rozzlobilo i Zemana, v Rusku se chce ohradit

Zeman se o článku dozvěděl po příletu do Moskvy z černomořského Soči, kde v úterý jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle hradního zdroje využije současné návštěvy k tomu, aby se při některé příležitosti proti článku na ruském webu ohradil. Není vyloučeno, že to bude středeční setkání s předsedou ruské vlády Dmitrijem Medvěděvem v Gorkách u Moskvy.

V článku se píše, že Československo by mělo být Sovětskému svazu vděčné za to, že v roce 1968 zabránil vysláním vojsk tomu, aby Západ v zemi uskutečnil státní převrat. Autor článku Leonid Maslovskij má pověst publicisty, který se snaží rehabilitovat sovětské zřízení.

Českou delegaci překvapil fakt, že článek vyšel v době Zemanova pobytu v Moskvě. Navíc v situaci, kdy ruská strana sama opakovaně varuje před překrucováním historických faktů. Zeman v úterním prohlášení k novinářům po jednání s Putinem označil osoby, které se snaží dějiny falšovat, za „ubožáky”, to ale ještě o materiálu na ruském armádním webu nevěděl.

Maslovského články o historii nicméně vycházejí na webu každý týden, minule psal o událostech v Maďarsku v roce 1956 a týden před tím o povstání v NDR v roce 1953, které Sověti tvrdě potlačili. Pod jeho materiály je vždy uvedeno, že se autorův postoj nemusí shodovat s názorem redakce.

Řešte to s nimi, vyzval Zaorálek

K tomu, aby prezident na svých jednáních v Rusku mluvil i o překroucených informacích k srpnu 1968, vyzval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Šéf české diplomacie se na Twitteru nejprve ohradil proti materiálu, který ruský web zveřejnil. Později doplnil, že jeho reakce je oficiálním stanoviskem a že o něm informoval i doprovod prezidenta.

V reakci na to hradní mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že podle Zemana byla okupace v roce 1968 zločin a že prezidentův názor je neměnný.

„Odsoudil jsem článek z titulu své funkce ministra zahraničí a informoval jsem doprovod pana prezidenta, aby toto téma zvedli při jednáních v RF,” uvedl Zaorálek v diskusi, která se vedla pod původním stanoviskem k článku. Uživatelé Twitteru ministra vyzývali, aby na informace reagoval oficiální cestou, například předvoláním ruského velvyslance v ČR. Zaorálek podotkl, že ruský ambasador je v Rusku společně s prezidentem Zemanem.

Ponížení Česka, stěžují si politici

Důrazně se proti článku ohradil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Výroky serveru označil za hrubě lživé. „Za obzvlášť politováníhodné považuji, že k tomu dochází při návštěvě naší hlavy státu v RF,” dodal Stropnický.

Sovětské tanky na Václavském náměstí v srpnu 1968.

Foto: ČTK

Podle reakcí dalších českých politiků je článek ponížením Česka a je na místě, aby se proti němu česká diplomacie ohradila. „Každý slušný člověk by se po tomto sebral a odjel pryč, to platí i pro těch 120 podnikatelů,” napsal na Twitter první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. „Slušný prezident by tam vůbec nejezdil a normální velvyslanec a ministr zahraničních věcí by se ohradil!” dodal.

Fiala: Korektní vztahy ano, servilita ne

Předseda hnutí STAN Petr Gazdík označil článek za hloupý propagandistický výrok, který ukazuje, jak důležité je být součástí evropských demokratických států. Předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský vyzval k ukončení prezidentské návštěvy. „Je možné větší ponížení? Ne. Je možné pokračovat v návštěvě? Ne. Zeman z České republiky dělá pokračováním návštěvy vazaly Putinova Ruska,” míní.

Šéf občanských demokratů Petr Fiala podotkl, že prezident Zeman by měl v Rusku hájit zájmy České republiky a bránit překrucování historie. „Korektní vztahy nelze zaměňovat za servilitu,” napsal Fiala. K důrazné reakci vyzval Zemana také kandidát na prezidenta Mirek Topolánek. „Proti tomuto brutálnímu překrucování historie by se měl český prezident razantně ohradit,” uvedl na twitteru.

Anketa
Měl by Miloš Zeman v reakci na překrucování událostí z roku 1968 ukončit návštěvu Ruska?
Ano
76.6 %
Ne
23.4 %
Celkem hlasovalo 12217 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků