Hlavní obsah
Sovětské tanky na Václavském náměstí v srpnu 1968. Foto: ČTK

Invaze Sovětů zajistila Čechoslovákům svobodu, napsal ruský web. Zaorálek se ostře ohradil

Československo by mělo být Sovětskému svazu vděčno za rok 1968, zdůraznil v úterý web ruské armádní televize Zvezda, řízené ruským ministerstvem obrany. Uvedl to v článku zveřejněném právě na úvod oficiální návštěvy českého prezidenta Miloše Zemana v Rusku. Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek se proti materiálu ostře ohradil a Zemanově delegaci vzkázal, ať nemlčí.

Sovětské tanky na Václavském náměstí v srpnu 1968. Foto: ČTK
Invaze Sovětů zajistila Čechoslovákům svobodu, napsal ruský web. Zaorálek se ostře ohradil

„Vstup vojsk do Československa (v roce 1968) nedovolil Západu uskutečnit státní převrat podle technologie uskutečněné za ‚sametových‘ revolucí a zachoval na více než 20 let život v míru za souhlasu všech národů Varšavské smlouvy,” tvrdí autor článku Leonid Maslovskij.

Toho provází na ruském internetu pověst publicisty snažícího se rehabilitovat sovětské zřízení.

Autor dal Pražské jaro do souvislosti s nástupem Nikity Sergejeviče Chruščova k moci. „Politické krize v Československu i v dalších zemích socialistického tábora se objevily dříve či později po nástupu N. S. Chruščova k moci v roce 1953,“ uvádí.

Ruské krve během války bylo vinou Československa prolito neméně, než vinou Maďarska a Rumunska, jehož armády společně s Německem napadli SSSR v roce 1941. Československo celou dobu od roku 1938 dodávalo německým armádám ohromné množství zbraní, které zabíjely sovětské vojáky i civilisty v naší zemi.
Leonid Maslovskij

Chruščovova kritika kultu osobnosti sovětského diktátora Josifa Vissarionoviče Stalina na XX. sjezdu KSSS je podle pisatele velkým vítězstvím západních tajných služeb a páté kolony v SSSR. Podle něj nešlo o destalinizaci, ale o to, že kritika represivního systému oslabila SSSR a další země socialistického tábora (ZST).

Zmínil také, že nástupci československého komunistického prezidenta Klementa Gottwalda, který zemřel ve stejném roce jako Stalin, Antonín Zápotocký a Antonín Novotný byli spojeni s Chruščovem.

Setkání John F. Kennedyho s Nikitou Chruščovem v roce 1961

Foto: Právo

„Novotný byl kopií Chruščova a svými nepromyšlenými reformami způsobil značné škody národnímu hospodářství, což vedlo ke snížení životního standardu národa. Všechny tyto faktory přispěly nástupu protisocialistických a protiruských sil,“ uvádí autor v rozporu s fakty.

Ve jménu socialismu s lidskou tváři během pražského jara na konci 60. let pak podle něj začala destrukce socialistického Československa a pod pláštíkem demokratizace se země připravovala k tomu, aby podlehla Západu.

„Politická krize v Československu byla spojena nejen s politikou N. S. Chrušcova, kdy klesl počet občanů (ZST) připravených bránit socialistický systém a přátelské vztahy se Sovětským svazem, ale také s tím, jak antisovětské síly rozfoukávaly národnostní třenice mezi Čechy a Slováky. Nemalou roli v tom hrálo, že Československo nebojovalo (jako nacistický vazal) proti Sovětskému svazu a necítilo se před naší zemí vinno,“ pokračuje autor v textu.

Československo prý může za sovětské padlé

Autor dodává, že Československo také nese vinu na vysokém počtu sovětských obětí během velké vlastenecké války, jak Rusové označují boje s nacistickým Německem od roku 1941, kdy byli napadeni, do roku 1945.

„Ruské krve během války bylo vinou Československa prolito neméně než vinou Maďarska a Rumunska, jehož armády společně s Německem napadli SSSR v roce 1941. Československo celou dobu od roku 1938 dodávalo německým armádám ohromné množství zbraní, které zabíjely sovětské vojáky i civilisty v naší zemi,“ stojí v článku.

Zaorálek Zemanově delegaci: Ozvěte se proti tomu

Proti textu zveřejněnému v den, kdy český prezident Miloš Zeman zahájil svou návštěvu Ruska, se ohradil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Zemanův doprovod vyzval, aby během jednání v Rusku česká delegace upozornila na překrucování událostí roku 1968 v ruských médiích.

„Podmínkou zlepšení vztahů mezi ČR a Ruskem je, aby ruská média spojená s vládními institucemi nezveřejňovala stanoviska, která jsou hrubým překroucením a dezinterpretací událostí roku 1968 v ČSSR. Nechceme poslouchat (číst), že jsme v roce 1968 čelili Západem organizovanému puči,” zareagoval Zaorálek.

Ten v minulosti při podobných příležitostech připomínal, že v roce 1993 jasně odsoudil vpád vojsk Varšavské smlouvy tehdejší prezident Boris Jelcin. Nynější prezident Vladimir Putin uznal morální odpovědnost Ruska za rok 1968 v roce 2006.

Zeman: Okupace byla zločinem

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček v reakci na rozruch, který článek vyvolal, napsal, že prezident nadále považuje okupaci z roku 1968 za zločin. „Názor pana prezidenta je neměnný. Okupace v roce 1968 byla zločinem,” napsal.

Vojska pěti států Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou obsadila v srpnu 1968 Československo, aby násilím potlačila pokus liberálního křídla komunistické strany o reformu systému. Jednotky sovětské armády ze země odešly až po pádu komunismu v roce 1989.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků