Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Roman Prymula Foto: Petr Horník, Právo

Přehledně: Jaká opatření začínají platit od pondělí

V pondělí začíná v Česku platit nouzový stav a současně vstupují v platnost další opatření proti šíření koronaviru. Novinky přinášejí přehled hlavních změn.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula Foto: Petr Horník, Právo
Přehledně: Jaká opatření začínají platit od pondělí

Nouzový stav

Začíná platit nouzový stav, bude platit měsíc, tedy do začátku listopadu. Vláda si od něj slibuje, že jí umožní snáze přijímat opatření a zajistit fungování zdravotnického systému, který je místy přetížený. Nouzový stav kvůli koronaviru platil po 66 dní i na jaře.

Uzavření části středních škol

Na dva týdny se uzavřou střední školy v okresech, jež jsou na takzvaném koronavirovém semaforu, který značí míru rizika šíření nákazy, označeny červenou nebo oranžovou barvou. Praktická výuka se ale ve školách bude moci konat.

Červenou barvu mají na semaforu hlavní město Praha, okresy Praha-západ a Praha-východ a Uherskohradišťsko. Pět desítek okresů je oranžových, zbytek zelený. O opatřeních rozhodnou hygienici v jednotlivých krajích - ve čtyřech by měly být školy otevřené.

Aktualizovaný semafor

Foto: Ministerstvo zdravotnictví

Hudební výchova bez zpěvu 

Na základních školách se bude 14 dnů učit hudební výchova bez zpěvu. Tělocvik bude na prvním stupni bez omezení, na druhém stupni by se měl konat venku.

Bez zpěvu bude hudební výchova také ve středních školách a konzervatořích, které zůstanou otevřené, protože jsou v regionech s nižším rizikem nákazy, označených zeleně. Naopak v červených a oranžových okresech přejdou od pondělí na výuku na dálku kromě středních škol i základní umělecké školy a vyšší odborné školy.

Omezení účastníků vnitřních i venkovních akcí

Na dva týdny se zakazují hromadné akce uvnitř pro více než 10 lidí a akce venku pro více než 20 lidí. Výjimku budou mít členové jedné domácnosti, práce v zaměstnání nebo zastupitelstva a další jednání státních orgánů. Omezení se nevztahuje také na posilovny či akvaparky.

I zájmové kroužky by se měly omezit jen pro skupiny nanejvýš 10 účastníků uvnitř a 20 venku. Školní družiny budou fungovat normálně.

Divadlo ano, ale bez zpívání 

Divadla a kina budou moci dál hrát až pro 500 lidí, budou ale zakázány přestávky na občerstvení. Představení se zpěvem, tedy koncerty, opery či muzikály, nebudou povolena. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) to neplatí pro představení, „kde někdo dvě minuty zpívá”.

V divadlech musí být dodržena vzdálenost dva metry mezi účastníky a účinkujícími, případně musí být účinkující od účastníků odděleni nějakou nepropustnou zábranou bránící šíření kapének, například plexisklem.

Sport bez diváků

Sportovní utkání se budou konat bez diváků. Na stadiony budou smět sportovci, realizační týmy, personál zabezpečující utkání a média do počtu 130 lidí. V případě zájmové činnosti, kdy se sejdou například lidé po práci a chtějí si zahrát fotbal, je jejich počet omezen maximálně na 20.

V hospodě nanejvýš šest lidí u stolu

V restauracích bude moci být od pondělí u jednoho stolu maximálně šest lidí. Už podle dřívějšího opatření ministerstva zdravotnictví také musí bary a restaurace zavírat ve 22:00. Do svých prostor mohou vpustit jen tolik lidí, kolik mají míst k sezení.

V kostele s rozestupy a bez zpěvu

Počet lidí na církevních shromážděních vláda omezuje od pondělí na dva týdny maximálně na 100 s dodržením rozestupů. Při církevních obřadech nemají zaznívat zpěvy.

Zpěv je podle Prymuly v souvislosti se šířením koronaviru rizikový, což prý dokazují i v Česku případy onemocnění ve sborech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků