Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš po mimořádném jednání vlády Foto: Vít Šimánek, ČTK

PŘEHLEDNĚ: Jaká pravidla se mění

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) schválila ve středu několik nových koronavirových opatření. Dotknou se restaurací, používání respirátorů či testování. Novinky přináší nová pravidla přehledně.

Premiér Andrej Babiš po mimořádném jednání vlády Foto: Vít Šimánek, ČTK
PŘEHLEDNĚ: Jaká pravidla se mění

25. října

  • Nově budou muset lidé nosit na pracovištích respirátory. Výjimku budou mít ti, kteří sedí v kanceláři sami.
  • Zkrátí se doba karantény na 7 dní pro ty, kteří přišli do kontaktu s někým nakaženým. Ukončit ji ale musí negativním PCR testem. Dosud musí být lidé s podezřením na nákazu v karanténě dva týdny.

1. listopadu 

  • Zdravotní pojišťovny již nebudou hradit preventivní testy na koronavirus. Výjimku budou mít například děti do 18 let. Hradit budou pojišťovny testy také těm, kteří mají příznaky koronaviru a k testu je indikuje lékař nebo je na něj pošle hygiena. Zdarma je budou mít i ti, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat a lidé plně očkovaní či rozočkovaní. Cena testů je zastropovaná na 814 korun za PCR test a 201 korun za antigenní test.
  • Testy budou mít současně kratší platnost. PCR testy tři dny místo dosavadního týdne a antigenní test jeden den místo dosavadních tří dnů.
  • Děti do 12 let nebudou potřebovat doklad bezinfekčnosti. K návštěvě kroužků nebo například restaurace či divadla tak nepotřebují test ani doklad o prodělání nemoci. Dosud toto pravidlo platilo pro děti do 6 let.
  • Provozovatelé restaurací či barů budou kontrolovat potvrzení o bezinfekčnosti. Mezi to se počítá potvrzení o testu, očkování či prodělání koronaviru. Pokud certifikát nebude platný, restaurace by neměla službu poskytnout. Hosta není třeba kontrolovat u vchodu, stačí, až když se usadí. Bezinfekčnost nebude třeba kontrolovat při odběru jídla s sebou a ani v restauracích v obchodních centrech.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků