Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Gabriela Krejčová, Novinky

Pražská ČSSD odmítla nabídku TOP 09, Trojkoalice a ODS na sestavení koalice

Pražská ČSSD odmítla nabídku TOP 09, ODS a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) na sestavení nové koalice v hlavním městě. Zdůvodnila to čtvrtečním odvoláním předsedy magistrátního výboru pro územní rozvoj Jana Slezáka (ČSSD) právě i hlasy zastupitelů těchto tří stran. Oznámil to předseda zastupitelů ČSSD Karel Březina.

Ilustrační foto Foto: Gabriela Krejčová, Novinky
Pražská ČSSD odmítla nabídku TOP 09, Trojkoalice a ODS na sestavení koalice

ČSSD bude nadále postupovat společně s hnutím ANO, se kterým uzavřela před několika týdny dohodu o spolupráci při vyjednávání nové koalice. S kým kromě ANO bude ČSSD jednat, Březina neřekl.

V Praze dosud vládly ANO, ČSSD a Trojkoalice, koalice se ale před několika týdny rozpadla. O Slezákově odchodu rozhodovali zastupitelé na návrh opozičních pirátů. „Klub sociální demokracie přijal usnesení, že na nabídku koalice s TOP 09, Trojkoalice a ODS nereflektuje," řekl Březina. Mimo jiné právě hlasy TOP 09, Trojkoalice a ODS byl ve čtvrtek Slezák odvolán.

Sociální demokraté se v tomto týdnu sešli se zástupci zmíněných tří stran, kteří je seznámili s podmínkami případné spolupráce. TOP 09, ODS a ČSSD již v uplynulých dvou týdnech uvedly, že spolu jednají ne o tom, zda chtějí sestavit koalici, ale jakým způsobem.

Udženija: Jedna strana řízená ze zákulisí

Podle předsedkyně zastupitelského klubu ODS Alexandry Udženiji je tento krok čistě rozhodnutím ČSSD. „Dlouhodobě říkáme, že klub ČSSD a ANO jsou jedna strana řízená zákulisními hráči. A toto je toho potvrzením," řekla Udženija.

Radní Jan Wolf (KDU-ČSL) uvedl, že nabídka na spolupráci stále platí. „Rozumíme tomu, že ČSSD na svém klubu probrala aktuální jednání zastupitelstva (odvolání Slezáka), my neuděláme ukvapené závěry, abychom na to reagovali nějakým silovým vyjádřením," řekl.

Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice se rozpadla před několika týdny. Důvodem bylo říjnové odvolání čtyř radních, a to i hlasy koalice. Jak bude vypadat budoucí podoba vedení města, není jasné. Podporu si vyjednávají jak TOP 09, ODS a Trojkoalice, tak ANO s ČSSD. Nikdo však nemá zatím v 65členném zastupitelstvu většinu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků