Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Kozelka, Právo

Pravidla pro vznik soukromých škol zůstanou, rozhodl Ústavní soud

Marně se skupina osmnácti senátorů domáhala u Ústavního soudu (ÚS) zrušení části školského zákona týkající se možnosti odmítnout zápis nové školy do rejstříku, pokud není v souladu se státní nebo krajským záměrem vzdělávací soustavy. Plénum se soudcem zpravodajem Vladimírem Sládečkem rozhodlo, že norma není v rozporu s ústavním pořádkem.

Ilustrační foto Foto: Petr Kozelka, Právo
Pravidla pro vznik soukromých škol zůstanou, rozhodl Ústavní soud

Senátoři ve svém návrhu tvrdili, že napadené ustanovení představuje překážku pro svobodný rozvoj soukromých škol, které jsou podle nich přirozenou součástí otevřeného a demokratického charakteru České republiky. Stát by si podle návrhu neměl přivlastňovat monopol na všechno vzdělávání.

Posouzení, zda školu zapsat do rejstříku, či nikoli, má podle senátorů jen politicko-úřední povahu. „Krajské dlouhodobé závěry pak dle senátorů obvykle předpokládají vznik nových škol pouze z kapacitních důvodů a ministerstvo odmítá povolovat nové soukromé školy s argumentem, že stávajících škol je dostatek. Takový stav považují stěžovatelé za diskriminační,“ stálo v návrhu.

Plénum ÚS upozornilo, že je také úkolem státu regulovat zřizování a fungování soukromých škol mimo jiné i proto, že se jedná o doplňkovou formu vzdělávání vedle páteřního systému veřejných škol. I kapacitní důvody mají podle soudu smysl, aby nebyl tlak na zánik nestátních škol. „Kapacitní důvody tedy v současné situaci představují legitimní kritérium regulace vzdělávací soustavy,“ konstatoval Sládeček.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků