Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Praha zakáže vjezd kamiónům delším než 12 metrů

Do Prahy nebudou smět kamióny delší než 12 metrů. Město jim zakáže vjezd kvůli vyřazení části pražského okruhu mezi D1 a D11 ze seznamu prioritních staveb, které by měly získat stanovisko k dopadům na životní prostředí (EIA) ve zrychleném řízení. Ve čtvrtek o tom informoval náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Praha zakáže vjezd kamiónům delším než 12 metrů

"Nerad bych, aby se debata o okruhu smrskla na zákaz, největší průšvih by byl, kdyby se nestavěl. Nicméně v současné době magistrát dopracovává seznam komunikací, kam nebudou smět kamióny vjíždět. Nechte nám osm devět dnů, než jej doděláme. Věcný záměr by měl jít do rady a následně připomínkového řízení," řekl Dolínek. Město bude posuzovat auta podle délky proto, že například při výstavbě domů firmy používají mixy s betonem.

"Ty jsou kratší než 12 metrů, ale jsou těžší než 12 tun, takový zásah do fungování města udělat nemůžeme," řekl Dolínek.

Do města by tak nemohly vjíždět kamióny s návěsem. Není ale jasné, jak velké omezení bude, jestli například bude vjezd zakázán i na městský okruh.

Pražský okruh
Pražský okruh má mít po dokončení délku 83 kilometrů. V současné době je hotovo 41,3 kilometru. Zmíněný úsek 511 měří 12,5 kilometru. Nyní je hotov třeba úsek od D1 k D5 a několik kilometrů na východě u Černého Mostu.

Praha reaguje na krok vlády, kdy byla část okruhu číslo 511 mezi D1 a Běchovicemi vyřazena ze seznamu 11 prioritních staveb, které by měly získat posouzení EIA ve zrychleném řízení – nově by stačilo rozhodnutí vlády a ministerstva životního prostředí. Stavbu má nahradit některý z projektů v rámci železniční sítě.

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) stavba okruhu ještě nemá územní rozhodnutí a její schvalování bude ještě složité, očekává se vstup různých spolků do projednávání. Proto má být stavba vyřazena. [celá zpráva]

Zdržuje nás i ministerstvo, tvrdí Dolínek

Dolínek ale s postupem nesouhlasí, mohl by prý způsobit odklad stavby o další tři až čtyři roky. "Stavba 511 je klíčovou dopravní stavbou. Pro stavbu jsme udělali vše, co můžeme, máme ji ve všech potřebných dokumentech, dokonce Praha vyhrála i soud, kdy podala část starostů žalobu na trasu okruhu," řekl Dolínek. Podporu stavbě memorandem vyjádřilo 16 pražských i mimopražských starostů, k nim se přidala Praha 11. "Nechápu, proč není ministerstvo více proaktivní a nesnaží se nám pomoci," řekl.

Komplikace prý způsobuje navíc i samo ministerstvo. K vydání stanoviska EIA a územního rozhodnutí prý chybí jediné – dopis z ministerstva. "Jak město mohlo vydat územní rozhodnutí, když ministerstvo neposlalo tento dopis?" řekl Dolínek.

Stav okružních komunikací v hlavním městě

Foto: ti, Právo

Dolínek rovněž uvedl, že trpí obyvatelé například na Spořilově.

"Všechny dálnice státního i mezistátního významu vedou do Prahy a ten tlak je obrovský," řekl Marek Zděradička z Institutu plánování a rozvoje (IPR). Problém je, že okruh v současnosti není nijak ucelený. "Úsek 511 by vytvořil celek," dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků