Hlavní obsah
Vizualizace ukazuje podobu stanice Nemocnice Krč, autorem návrhu je Jiří Černický. Foto: Prahy m. hl. Magistrát, ČTK

Praha ukázala podobu dalších tří stanic metra D

Praha už zná výtvarnou podobu dalších stanic na připravované trase metra D. Stanice Nádraží Krč, Nemocnice Krč a Nové Dvory navrhnou Vladimír Kopecký, Jiří Černický a Stanislav Kolíbal kteří svými návrhy uspěli u odborné poroty. Umělci se museli se svými návrhy přizpůsobit již schválené architektonické podobě.

Vizualizace ukazuje podobu stanice Nemocnice Krč, autorem návrhu je Jiří Černický. Foto: Prahy m. hl. Magistrát, ČTK
Praha ukázala podobu dalších tří stanic metra D

„ V minulosti se stanice metra stavěly jako výstavní skříň města, ze stanic je cítit rukopis architekta a umělce. S takovou péčí přistupujeme také ke všem stanicím metra D,” konstatoval k soutěži náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) s tím, že by se již neměla opakovat situace z dostavby trasy A, jejíž stanice označil za „zpackané”.

„Na Déčku máme konečně jasnou představu, jak bude vypadat všech pět stanic v úseku Pankrác D – Nové Dvory, na který žádáme stavební povolení,” připomněl šéf DPP Petr Witowski. Výtvarné soutěže budou pokračovat i pro další plánované stanice na trase D.

Výtvarnou podobu stanic Pankrác a Olbrachtova představil dopravní podnik již dříve. Jejich interiéry navrhnou Vladimír Kokolia a Jakub Nepraš.

Vizualizace nástupiště ve stanici Olbrachrova

Foto: Institut plánování a rozvoje (IPR Praha)

Stanici Nemocnice Krč navrhl Černický, který se podle svých slov zaměřil na blízkost nemocnice. Na stěně podél kolejiště se tam objeví „interaktivní 'multi-graf' v podobě ornamentu vyjadřujícího životní funkce člověka”. Dalším motivem jsou vitrážová kolečka.

Vizualizace ukazuje podobu stanice Nemocnice Krč, autorem návrhu je Jiří Černický.

Foto: Prahy m. hl. Magistrát, ČTK

Kolíbal u stanice Nové Dvory navrhl devítimetrové reliéfy nad vstupem k eskalátorům a na nástupištích „systém ostře barevných rovnoběžek, jež svojí nepravidelností a dynamikou kontrastují se systémem obkladových desek”.

Vizualizace ukazuje podobu stanice Nové Dvory, autorem návrhu je Stanislav Kolíbal.

Foto: Prahy m. hl. Magistrát, ČTK

U Nádraží Krč využil Kopecký toho, že stanice bude na povrchu a bude moci využívat proměn denního světla skrze prosklené stěny.

Vizualizace ukazuje pohled ke schodišti ve stanici Nádraží Krč, autorem návrhu je Vladimír Kopecký.

Foto: Prahy m. hl. Magistrát, ČTK

Do soutěže na novou podobu stanic se vždy zapojilo minimálně pět umělců, z jejichž návrhů vybírala porota ze zástupců města, Metroprojektu, Dopravního podniku a Národní galerie Praha.

Autoři vítězných návrhů (zleva) Stanislav Kolíbal, Jiří Černický a Vladimír Kopecký, jejichž díla se objeví ve stanicích Nádraží Krč, Nemocnice Krč a Nové Dvory.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků