Hlavní obsah
 

Praha se halí do tibetských vlajek, ale tady potřebujeme kapitálový vstup, řekl Zeman na Ostravsku

Prezident Miloš Zeman ve středu na začátku třídenní návštěvy Moravskoslezského kraje oznámil, že železničního přepravce TSS Cargo z 80 procent koupí čínský investor. Zatímco Praha se podle něj halí do tibetských vlajek, tak na Ostravsku jsou potřeba investice.

 
Praha se halí do tibetských vlajek, ale tady potřebujeme kapitálový vstup, řekl Zeman na Ostravsku

Prezident Zeman o čínské investici informoval na setkání se zastupiteli Moravskoslezského kraje. „Praha se halí do tibetských vlajek, alespoň část Prahy, ale tady na Ostravsku potřebujeme kapitálový vstup, potřebujeme rozšíření výroby a zachování dosavadních pracovních míst a to je podle mého mínění důležitější než tibetské vlajky. Vy jistě víte, že největším zahraničním investorem v Německu je právě Čína, a já nevidím důvod, proč by v budoucnosti tomu tak nemohlo být i u nás,” řekl prezident zastupitelům.

Podle něj jednají o vstupu čínského investora i další moravskoslezské firmy. Dohoda mezi společností China CEFC Energy Company, Beijing Municipal Road and Bridge Group a Peterem a Rudolfem Šuškovými o prodeji společnosti TSS Cargo za 240 miliónů eur (6,5 miliardy korun) byla jednou z dohod uzavřených při březnové návštěvě čínského prezidenta v České republice.

Za pomoc kraji pak prezident považuje i splavnění Odry z Polska až do Ostravy a Mošnova, které by v budoucnu mohlo přinést pracovní příležitosti.

V plánu je i návštěva horníků

Na třídenní návštěvu dorazil prezident Zeman s manželkou Ivanou. První kroky prezidentského páru vedly na krajský úřad, kde je přivítal dosluhující hejtman Miroslav Novák (ČSSD).

„To máme ale počasí, že?“ řekl Zeman při vystupování z auta v narážce na to, že moravskoslezskou metropoli skrápí déšť. „Máme nádherné počasí,“ odpověděl mu se smíchem hejtman Novák. Hned nato si s prezidentem, který ho oslovil „milý Mirku“, podal ruce. Pak předal kytici bílých a rudých růží první dámě.

Prezident Zeman s hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem (ČSSD).

Foto: Pavel Karban, Právo

Ještě ve středu se setká i se zástupci horníků a vedení těžební společnosti OKD. Odpoledne pak zavítá do Orlové a Lázní Darkov v Karviné.

Druhý den návštěvy má Zeman v plánu navštívit Národní památník II. světové války v Hrabyni na Opavsku, kde se setká s válečnými veterány a velitelským sborem aktivních záloh Krajského vojenského velitelství Ostrava. Poté je přichystána beseda se studenty Slezské univerzity v Opavě a následně prezident zavítá do Rýmařova a Bruntálu, kde se setká s představiteli i obyvateli obou měst.

V pátek, poslední den cesty prezidenta po kraji, je na programu návštěva pivovaru Radegast v Nošovicích a setkání s občany a vedením Frenštátu pod Radhoštěm.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků