Hlavní obsah
Opencard Foto: Jan Handrejch, Právo

Praha bude opencard vyměňovat zdarma, expresně za 100 korun

Praha bude nově měnit opencard v běžném režimu s dodáním do 14 dnů zdarma, expresní výměna na místě bude stát 100 korun. Pražští radní v úterý schválili nový ceník pro výměnu karet. Dosud to bylo 100 korun za běžný způsob, za expresní pak 250 korun.

Opencard Foto: Jan Handrejch, Právo
Praha bude opencard vyměňovat zdarma, expresně za 100 korun

Důvodem změny ceníku je fakt, že Praha ukončila možnost zdarma prodloužit karty s končící platností a část cestujících by tak znevýhodnila. Potvrdil to náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Nový ceník bude platit od 1. dubna 2015 do 31. prosince 2016.

"Rozhodnutí znamená, že při výměně karet nebude nikdo znevýhodňován," řekl Dolínek. Radní hlavního města totiž letos v lednu zrušili možnost kartu si zdarma prodloužit. Tím vystavili cestující, kterým karta končí letos na jaře a v dalších měsících letošního roku, do znevýhodněné situace – museli by si za její vydání na rozdíl od ostatních, kterým končí platnost v březnu, zaplatit.

Nutná výměna se netýká karet vydaných s platností do 31. března 2015, které bylo možné zdarma prodloužit. V dubnu vyprší platnost přibližně 10 000 opencard a v dalších měsících se počty karet s předpokládanou nutností výměny pohybují v řádu desítek tisíc.

Projekt opencard, který pochází z éry primátora Pavla Béma (ODS), stál Prahu minimálně 1,35 miliardy korun a vlastní ji asi 1,2 miliónu lidí. Projekt je spojen s problematickými smlouvami, několik úředníků kvůli opencard již stanulo před soudem. Co bude s opencard dál, zatím nikdo neřekl, město nyní hledá způsob, jak s kartou do budoucna naložit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků