Hlavní obsah
 

Požár je naše noční můra, říká ředitelka domova pro seniory

„Každý ředitel domova pro seniory má dvě noční můry – zatoulaného klienta a požár. Ani se mi o tom nechce nahlas mluvit,“ říká Dagmar Zavadilová, ředitelka DS Háje. Téma, jak jsou tato zařízení na nenadálé události připravena, otevřel víkendový tragický požár v domově pro handicapované ve Vejprtech, při kterém zemřelo osm lidí.

 
Požár je naše noční můra, říká ředitelka domova pro seniory

Domov seniorů Háje v Praze funguje už 25 let, poskytuje tři sociální služby: trvalý pobyt, odlehčovací služby, které mají osamělým seniorům pomoci překlenout např. náročné období po operaci, a denní stacionář pro osoby s Parkinsonovou nemocí.

Domov seniorů Háje

Foto: Mapy.cz

Dnes se o 220 klientů stará 130 zaměstnanců, ošetřovatelské péči se jich přímo věnuje 94. Podle ředitelky mají samozřejmě v domově poplachové směrnice, jednou ročně se koná i cvičný poplach pro případ požáru, zaměstnanci jsou na takový případ pravidelně proškolováni, systémy jsou nastavené.

Za neméně důležitou považuje ředitelka prevenci. „Na jedné z budov máme takzvané EPS, hlásič požáru. Pracovníci musí v okamžiku, kdy se spustí, hned ověřit, jestli jde třeba jen o cigaretový dým nebo nějakou zapomenutou varnou konvici, nebo něco horšího. Už letos bude celý domov EPS vybaven,“ vypočítává Zavadilová protipožární opatření. Podle ní mají být u nich hasiči do patnácti minut od nahlášení události.

Jak říká, u většiny lidí sice funguje pud sebezáchovy, a kdo může, uteče, ale co s klienty, kteří jsou ležící a bez pomoci se nikam nedostanou?

„V každé budově máme evakuační výtah, který funguje i při výpadku elektřiny. Po neštěstí ve Vejprtech jsem se rozhodla pořídit také takzvanou evakuační podložku. Dává se do postele a umožňuje rychlý transport ležícího člověka. Evakuační podložky – jedna stojí asi 4,5 tisíce korun – by měli dostat postupně všichni, ale budeme je přidělovat podle nutnosti. Na řadu samozřejmě přijdou první ležící klienti,“ uzavírá ředitelka s tím, že případný transport už je poté na hasičích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků