Hlavní obsah
Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček Foto: Milan Malíček, Právo

Potvrzeno. Komunistický poslanec Ondráček v disertaci opisoval

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) ve své disertační práci opisoval, neboť neuvedl zdroje, které citoval. V pátek to potvrdila Univerzita Palackého v Olomouci, kde Ondráček v roce 2011 získal doktorát.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček Foto: Milan Malíček, Právo
Potvrzeno. Komunistický poslanec Ondráček v disertaci opisoval

Z výsledku kontroly také vyplývá, že většinu teoretické části jeho práce, která tvoří více než polovinu textu, sestavil jako kompilát z poznatků, které byly v době jejího vzniku známé, uvedla mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková. Opisování se týká práce nazvané Násilí jako sociálně patologický jev v rodině.

„Zdeněk Ondráček ve své disertaci porušil citační zásady, neuvedl citované zdroje nebo je uvedl nepřesně či nesprávně. Většinu teoretické části, která tvoří více než polovinu textu, sestavil jako kompilát z poznatků, které byly v době jejího vzniku známé, aniž by je sám analyzoval nebo kriticky posoudil jejich vztahy a souvislosti. Pouze je ve výčtech uvádí,” uvedla mluvčí univerzity.

Odborníci z univerzity tak na základě výsledků kontroly této práce došli k závěru, že Zdeněk Ondráček porušil zásady a zvyklosti tvůrčí vědecké práce, které obsahuje etický kodex zaměstnanců a studentů UP. Porušil zejména zásady pro tvůrčí činnost. „A to tím, že necitoval některé použité zdroje, některé zdroje nesprávně citoval a teoretická část je kompilací dříve publikovaných poznatků,” řekla mluvčí.

O titul nepřijde

Ze strany univerzity však pro Ondráčka z toho neplyne žádný postih. Kvůli tomu, že není v současné době členem akademické obce UP, nemůže být dán podnět k projednání tohoto případu Etickou komisí rektora UP ani zahájeno disciplinární řízení. „A protože disertační práci obhájil již v roce 2011, nelze zahájit řízení o zneplatnění obhajoby,” dodala mluvčí univerzity.

Na to, že  Ondráček čerpal mimo jiné z bakalářských a diplomových prací jiných studentů, upozornila počátkem října MF Dnes. Univerzita následně oznámila, že práci prověří.

Ondráček tehdy uvedl, že je mu plagiátorstvím vyhrožováno již několik let.

Ondráček není prvním politikem, který čelí nařčení z plagiátorství. V minulosti kvůli podobným kauzám odstoupili z vlády bývalá ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) a bývalý ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD). V obou případech potvrdily komise na vysokých školách, že jejich práce vykazují prvky plagiátu. Také ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) vysvětloval nesrovnalosti v diplomové práci, kdy špatně citoval. Podle univerzity však v jeho případě nešlo o plagiátorství.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků