Hlavní obsah
Postoloprty Foto: Mapy.cz

Postoloprty žádají po státu pět milionů za poškození pověsti obce

Město Postoloprty na Lounsku se rozhodlo domáhat se po státu odškodného ve výši pěti milionů korun za poškození dobrého jména v souvislosti se stíháním deseti zastupitelů. Ti byli soudem osvobozeni v kauze prodeje nemovitosti. V pondělí o tom informovala advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, která město zastupuje.

Postoloprty Foto: Mapy.cz
Postoloprty žádají po státu pět milionů za poškození pověsti obce

Žádost o náhradu škody město poslalo na ministerstvo spravedlnosti.

„Pověst města medializací trestních stíhání velmi utrpěla,” uvedl starosta Zdeněk Pištora (Občané pro město a venkov). Podle Hamplové jde o první požadavek tohoto druhu v České republice. Zatím žádaly odškodnění jen fyzické osoby.

Desítka zastupitelů z Postoloprt na Lounsku čelila téměř tři roky trestnímu stíhání za to, že v minulém volebním období schválili prodej obecního objektu údajně za nevýhodnou cenu. Revizní posudek prokázal, že cena nevýhodná nebyla, a Okresní soud v Chomutově devět zastupitelů letos v březnu osvobodil. U desátého, poslance Pavla Růžičky (ANO), následně lounské státní zastupitelství stáhlo obžalobu.

Město bylo zmiňováno podle advokátky u každé zmínky o trestní kauze. „Město není méně než firma, spíše naopak, a uhradit mu zásah do pověsti je proto zcela logické. Chceme s městem Postoloprty přinést tento precedent,” uvedla právní zástupkyně. Město také žádá uhrazení nákladů za právní služby spojené s trestním stíháním a je podle Hamplové připraveno jít až k soudu.

V požadavku zaslaném na ministerstvo město mimo jiné uvádí, že zásah do pověsti trval neúměrně dlouho a městu bylo v rámci trestního řízení protiústavním zásahem odebráno právo na samosprávu, když v dané věci byl ustanoven opatrovník.

Ministerská kritika žalobců

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ANO) už podala kárnou žalobu na dvě státní zástupkyně, které měly kauzu zastupitelů Postoloprt na starosti.

Poslanec Pavel Růžička

Foto: Novinky.cz s použitím psp.cz

Dozorové státní zástupkyni v kauze Postoloprt Radce Pavlišové vyčítá ministryně to, že zamítla stížnosti proti rozhodnutí o zahájení trestního stíhání, ačkoliv dostala upozornění na zásadní vady znaleckého posudku. „Za stejné situace podala obžalobu, následně setrvala na svém názoru až do posledního hlavního líčení, kdy pod tlakem závěrů revizního posudku navrhla zproštění,” uvedlo ministerstvo.

U dohledové státní zástupkyně Benešové vadí, že třikrát vykonávala dohled nad postupem dozorové státní zástupkyně, aniž zjistila její pochybení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků