Hlavní obsah
Výstava Klubu důchodců v Beňově. Foto: Marie Klvaňová

Poslední Havlovou návštěvou byl irský premiér

Prezident Václav Havel se ve čtvrtek na Pražském hradě setkal s irským premiérem Bertiem Ahernem. Pro šestašedesátiletého Havla, kterému v neděli vyprší mandát, to byla vůbec poslední podobná schůzka v prezidentské funkci.

Výstava Klubu důchodců v Beňově. Foto: Marie Klvaňová
Poslední Havlovou návštěvou byl irský premiér

V Zrcadlovém sále Hradu s irským premiérem mluvil především o EU, ale také o volbě svého nástupce, řekl Havlův mluvčí Ladislav Špaček.

"Irský premiér hovořil o tom, že je to pro něj veliká čest, že může být poslední návštěvou," uvedl Špaček. Politici pak podle něj spolu hovořili o chystaném rozšíření Evropské unie, o referendech v kandidátských zemích a také ratifikacích v členských státech patnáctky. "Krátce hovořili také o situace v Severním Irsku," poznamenal Špaček.

Havel dostal Beckettovu knihu

Na památku irský premiér Havlovi věnoval souborné dílo spisovatele Samuela Becketta na kompaktních discích a také podepsanou Beckettovu knihu.

Z Pražského hradu zamířil Ahern do Senátu. "Irský postoj k Evropské unii je nám mimořádně blízký," uvedl po setkání s ním šéf horní komory Petr Pithart (KDU-ČSL). Irsko podle něj jako jedna z menších zemí unie sdílí starosti Česka a kandidátských zemí z toho, že se do okamžiku vstupu do EU nebudou moci podílet na provádění změn.

Pithart prý také poděkoval Ahernovi za to, že Irsko neuplatňuje vůči Česku žádná přechodná období. "Řekl jsem mu, že to Irové mají u nás schované," dodal s úsměvem Pithart.

Kromě Havla a Pitharta se dnes irský premiér setkal také se svým českým protějškem Vladimírem Špidlou (ČSSD). Večer na něj čeká ještě večeře s podnikateli. V pátek bude hovořit také s předsedou sněmovny Lubomírem Zaorálkem (ČSSD).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků