Hlavní obsah
 

Poslanci vrátili protikuřácký zákon, nerozuměli mu

Poslanci se ve středu rozhodli vrátit předlohu tzv. protikuřáckého zákona do druhého čtení. S návrhem přišel předseda KSČM Vojtěch Filip a poslanci jej odhlasovali. Důvodem bylo to, že novelu provází desítky pozměňovacích návrhů a poslanci si už nejsou jistí, co by v důsledku vlastně odhlasovali.

 
Poslanci vrátili protikuřácký zákon, nerozuměli mu

Jedním z pozměňovacích návrhů je například úplný zákaz kouření v restauracích.

"Jestli vy máte odvahu o něčem takovém hlasovat, tak já tedy ne," řekl Filip poté, co zpravodaj Kosta Dimitrov (ČSSD) vyjmenoval desítky pozměňovacích návrhů, o kterých měli poslanci hlasovat. Ve druhém čtení by se podle něj měl návrh vrátit k projednání zdravotnímu výboru. Filip upřesnil, že nechce schválení zákona zpožďovat. "Jsem zatvrzelý nekuřák," poznamenal.

"Zákon se projednává zhruba rok a za tu dobu proběhlo několikero seminářů a jednání. Každé kolo vedlo k dalším pozměňovacím návrhům, situace se tak stále více komplikovala," oponoval David Rath (ČSSD).

Ze 168 poslanců ale nakonec bylo pro vrácení do druhého čtení 98 poslanců, proti jen 41. "Je tady určitá snaha zkomplikovat přijetí toho zákona," uvedl poté hlavní autor novely Boris Šťastný (ODS). Dodal, že druhé a třetí čtení by mohlo ve Sněmovně proběhnout během první poloviny roku.

„Nehlasoval jsem proto, aby se (protikuřácký zákon) vracel do druhého čtení. Jsem člověk, který teď zrovna nekouří a můj názor na potřebu protikuřáckého zákona je silně negativní,“ řekl premiér Mirek Topolánek (ODS).

Novotný: omezování svobody

S novelou přišli poslanci Boris Šťastný (ODS), Olga Zubová (SZ), Kosta Dimitrov a Jiří Carbol (KDU-ČSL). Absolutní zákaz kouření v restauracích doporučil zdravotní výbor.

Předseda Sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) před začátkem projednávání seznámil Sněmovnu s internetovou peticí proti kouření v restauracích, kterou podepsalo přes 92 tisíc lidí.

"Nemyslím si, že zákazem kouření se náš život stane radostnějším a šťastnějším, přibude jen něco, co omezuje naši svobodu," řekl Zbyněk Novotný (ODS) s tím, že o zákazu kouření by neměl rozhodovat stát, ale jednotlivci nebo za mladistvé jejich rodiče. "To je demagogie," odvětil Zdeněk Škromach (ČSSD).

Zákaz kouření v restauracích zavádí mnoho zemí

Většina poslanců je proti přílišnému přitvrzení vůči kuřákům. Obávají se, že restrikce by přivedly řadu vlastníků hospod k bankrotu. Hospodářský výbor Sněmovny se proto už dříve shodl, že stanovit povinnost vybudovat zeď dělící kuřácké a nekuřácké prostory by měla platit pouze pro hospody a restaurace větší než 200 metrů čtverečních.

Zákaz kouření v restauracích přitom již platí například v USA, Kanadě, Anglii, Francii, Itálii, Irsku, Švédsku nebo Bavorsku. Kouření v uzavřených veřejných prostorách včetně barů a restaurací schválil na začátku roku také turecký parlament.

Pokud by novela antikuřáckého zákona prošla v nejtvrdší verzi, zákaz kouření v českých restauracích by vzhledem k průtahům mohl začít platit až od 1. ledna 2009. O omezování kouření na veřejných místech zákonodárný sbor diskutoval v minulých letech mnohokrát. I zákaz kouření v restauracích už poslanci zvažovali, dosud ale vítězili odpůrci tohoto kroku.

Anketa
Podpořili byste úplný zákaz kouření v restauracích?
Ano
73.8 %
Ne
26.2 %
Celkem hlasovalo 21448 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků