Hlavní obsah

Zákaz kouření rozšiřuje i Turecko

Turecký parlament v pátek schválil zákon zakazující kouřit v uzavřených veřejných prostorách včetně barů a restaurací. Zákon, který předpokládá pro provozovatele vysoké pokuty v případě porušení, má v zemi řadu odpůrců. Podepsat ho ještě musí prezident Abdullah Gül. Předpokládá se ale, že začne platit za osmnáct měsíců.

Zákaz kouření rozšiřuje i Turecko

Kouření nebude ilegální ve věznicích či na psychiatrických klinikách, kde budou pro kuřáky vyčleněny prostory. Ostatní veřejné prostory jako bary, kavárny či restaurace budou ovšem pro kouření zapovězeny.

Porušení zákazu může přijít draho, zákon zavádí pokuty ve výši 700 tureckých lir (11 000 Kč) pro narušitele a 5000 lir (76 000 Kč) pro provozovatele prostor, kteří v nich kouření dovolí.

Legislativa má v zemi, kde z 25 miliónů dospělých obyvatel kouří 40 procent, mnoho obhájců, ale také nemálo odpůrců. Kouření má v Turecku dlouhodobou tradici a kuřáci v restrikcích vidí omezování svých občanských práv.

Odpůrci rovněž pochybují o dostatečné kontrole dodržování zákazu a tvrdí, že i dosavadní restrikce byly hojně narušovány.

Odpůrci kouření a zdravotnické organizace naopak přijetí dalších omezení vítají. Nově přijatý zákon má také zastánce v osobě ministerského předsedy Recepa Tayyipa Erdogana.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků