Hlavní obsah
Salónek na Hlavním nádraží Foto: archiv ČD

Poslanci posuzují testování kosmetiky na zvířatech

Poslanci nejsou jednotní v názoru, zda prolomit nynější absolutní zákaz testování kosmetiky na zvířatech, který v ČR platí od loňského května. Vládní návrh novely zákona o veřejném zdraví počítá s tím, že pokusy by ve výjimečných případech opět možné byly, ochránci zvířat i ministerstvo životního prostředí jsou proti.

Salónek na Hlavním nádraží Foto: archiv ČD
Poslanci posuzují testování kosmetiky na zvířatech

Středeční debata ve zdravotním výboru Sněmovny ukázala, že čeští zákonodárci se ještě nerozhodli. V debatě budou pokračovat v březnu.

V EU se s definitivním zákazem počítá zhruba do deseti let, naposledy bylo testování kosmetiky na zvířatech posvěceno radou ministrů EU v létě 2001. Právě na současnou evropskou směrnici a potřebu sladit české právo s tímto předpisem se ministerstvo zdravotnictví odvolává.

Hlavní hygienik a náměstek ministryně zdravotnictví Michael Vít věří v kompromis s aktivisty za práva zvířat. "Myslím, že můžeme najít nějakou společnou cestu. My jsme poslední, kteří by chtěli, aby trpěla zvířata, ale na druhé straně já jako hlavní hygienik jsem zodpovědný za lidi," řekl Vít s tím, že v letech 2002 a 2003, tedy ještě před schválením úplného zákazu, nebyl v tuzemských laboratořích proveden ani jeden pokus na zvířeti kvůli kosmetice.

Jen při testování léků

Vládní novela předpokládá, že Evropská komise by mohla povolit pokus na zvířeti, pokud existují obavy, že některá složka používaného kosmetického prostředku ohrožuje lidské zdraví.

Ministerstvo zemědělství podle zástupců ministerstva zdravotnictví proti tomuto znění při přípravě novely neprotestovalo a ani nežádalo u Evropské komise pro ČR výjimku. Británie a další země, kde je testování kosmetiky na zvířatech rovněž zcela zakázáno, si prý takovou výjimku vyžádaly.

Důrazně proti prolomení nynějšího stavu je Tomáš Popp z organizace Svoboda zvířat. "Desítky firem v celé Evropě i na světě vyrábějí kosmetiku, aniž by prováděly pokusy na zvířatech, takže není prostě důvod," uvedl.

Pokusy na zvířatech jsou možné při testování léků a jen v roce 2003 k tomuto účelu bylo užito více než 300 tisíc zvířat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků