Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Poslanci navrhli přihodit důchodcům tisícovku

Důchodci by v příštím roce mohli dostat jednorázový příspěvek 1000 korun. Na středečním jednání se na tom dohodli členové sněmovního výboru pro sociální politiku. Novinkám to potvrdil šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Poslanci navrhli přihodit důchodcům tisícovku

Vláda letos na jaře navrhla důchodcům příspěvek ve výši 600 korun. To však ve Sněmovně narazilo na odpor pravicové opozice a návrh tak neměl šanci být schválen včas.

Posléze se koalice dohodla, že příspěvek bude 900 korun a bude vyplacen příští rok v únoru. To by státní rozpočet zatížilo zhruba sumou na 2,5 miliardy korun [celá zpráva]

Výbor v úterý navrhl tuto částku ještě o 100 korun navýšit. Pokud to podpoří Sněmovna, bude se muset v rozpočtu najít dalších několik set miliónů korun.

„Většina členů sociálního výboru se přiklonila k variantě vyplatit všem důchodcům jednorázově 1000 korun. Věřím, že tento návrh Sněmovna schválí,” uvedl Sklenák.

Ministryně práce a sociálních Michaela Marksová věří, že zákon ve Sněmovně nenarazí, když všichni vidí nízkou valorizaci. „Ale je to samozřejmě k jednání s ministerstvem financí,” dodala.

Mimořádné příspěvky jsou reakcí na valorizaci ve výši 40 korun, kterou mnozí považují za výsměch. Ministerstvo práce chce proto princip valorizací doplnit, aby vláda mohla valorizace v případě mimořádných situací navýšit.

 Valorizace důchodů
Zákon o důchodovém pojištění stanoví, že pro zvýšení důchodů v pravidelném termínu od ledna se valorizace určuje podle údajů Českého statistického úřadu. U průměrného starobního důchodu zvýšení činí částku odpovídající 100 % růstu úhrnného indexu spotřebitelských cen a dále též částku odpovídající jedné třetině růstu reálných mezd.
 zdroj: MPSV
Anketa
Měli by důchodci dostat jednorázový příspěvek ve výši 1000 korun?
Ano
94 %
Ne
6 %
Celkem hlasovalo 6834 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků