Hlavní obsah
Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek Foto: Jan Handrejch, Právo

Poslanci ANO stojí za Babišem, budou chtít Němečkovu hlavu

Poslanci hnutí ANO se v pátek postavili za svého šéfa Andreje Babiše, toho času v Bruselu, ve sporu s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD). Ten se předtím ohradil proti podle něj účelovému lhaní v Babišově listu. Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek připustil, že budou chtít, aby Němeček skončil ve vládě.

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek Foto: Jan Handrejch, Právo
Poslanci ANO stojí za Babišem, budou chtít Němečkovu hlavu

Podle Faltýnka Němeček na své ranní tiskové konferenci obvinil kde koho, aniž by řekl celou realitu a pravdu.

Němeček se ohradil proti informacím v článku MF Dnes, že chce prosadit, aby se nepovolená léčba kmenovými buňkami platila z veřejného zdravotního pojištění. Němeček prohlásil, že tato varianta z původního návrhu zmizela, o čemž prý byla zpravena i redaktorka listu. [celá zpráva]

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Zabránili jsme tunelu, řekl Faltýnek

Faltýnek následně uvedl, že ví o případech z poslední doby, kde se údajně ve zdravotnictví vynakládají veřejné zdroje nehospodárně. „A zrovna případ tkáňových buněk je podle našeho názoru jedním z těch případů, kdy tady bylo opět připravováno – já to nechci nazývat přímo tunelem – ale vyvádění prostředků z českého zdravotnictví,“ řekl Faltýnek.

„Upozornili jsme na to na zdravotním výboru, upozornili jsme na to na správní radě VZP. A ejhle! Výsledek byl takový, že tento návrh byl stažen. Čili to je to meritum a podstata toho našeho sdělení, že jsme upozornili na další potenciální tunel v českém zdravotnictví, a tato věc byla rychle z projednávání stažena,“ dodal.

Navázal tak na kritický výrok svého stranického šéfa na sociální síti Twitter, kde Andrej Babiš po Němečkově tiskovce nepřímo obvinil Němečka, dříve ředitele ostravské fakultní nemocnice, z předraženého nákupu zařízení.

Osud Němečka ve vládě

Faltýnek uvedl, že pokud se informace zmíněné Babišem potvrdí, měl by Němeček ve vládě skončit. „Pokud by se potvrdily tyto záležitosti, o kterých tady hovoříme a informujeme, a část z nich potvrzena je, tak se domníváme, že by neměl v této pozici dále působit,“ prohlásil, ale odmítl specifikovat, které záležitosti konkrétně má na mysli.

„Je to věcí jednání v rámci koalice, já v tuto chvilku nechci spekulovat,“ odvětil na dotaz, za jakých podmínek by měl Němeček skončit.

Němečka zkritizoval také poslanec ANO Rostislav Vyzula, předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví, a to za liknavý přístup k výboru. Podle něj Němeček nedochází na schůze výboru, kam jej opakovaně zvou, a dodává pozdě některé materiály.

Naopak deníku MF Dnes, který podle Němečka účelově zveřejnil lživé informace o něm, se poslanci zastali. Na žádost jednoho z novinářů, aby zhodnotili svůj pohled na to, že redaktorka Babišova deníku v článku informovala v rozporu s tím, jak jí odpovědělo Němečkovo ministerstvo, odvětil Miloslav Janulík: „Já si myslím, že to, o čem informovala média, a to jedno jaká, tak byl popis situace, tam nebyla žádná spekulace,“ prohlásil.

Faltýnek následně vyloučil, že by Babiš chtěl využít svých novin proti Němečkovi nebo ČSSD.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků