Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Policisté a hasiči budou v září demonstrovat

Policejní odbory ve středu oznámily, že policisté hodlají spolu s hasiči a dalšími složkami bezpečnostních sborů v září demonstrovat kvůli chystaným úsporám v resortu ministerstva vnitra. Protest bude 21. září. Uvedl to šéf policejních odborářů Milan Štěpánek, podle něhož ještě proběhnou jednání o zapojení do protestu i s dalšími zástupci zaměstnanců státní správy.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Policisté a hasiči budou v září demonstrovat

Ministerstvo má v příštím roce ušetřit 8,3 miliardy. Ministr Radek John (VV) v pondělí oznámil, že se bude šetřit zejména na provozních výdajích a investicích, policisty a hasiče prý také čeká snížení platů.

Policisté například zruší zahraniční mise, nepostaví krajské ředitelství v Liberci a budou požadovat změnu zákona o telekomunikacích kvůli proplácení odposlechů. Hasiči nebudou investovat do staveb a nového zařízení. [celá zpráva]

Policisté jsou prý naštvaní

Štěpánek po pondělní tiskové konferenci uvedl, že neslyšel od ministra nic konkrétního. Předseda policejních odborů se domnívá, že ministerstvo nemá žádnou jasnou koncepci úspor ani představu o tom, jaké budou mít na policii dopad. Upozornil také, že John minulý týden odborářům slíbil, že nebude zasahovat do služebního zákona.

V pondělí ale při prezentaci uvedl, že služební zákon se nezmění v paragrafech týkajících se propouštění. Štěpánek se tedy obává, že k nějaké změně zákona dojde, a pokládá to za porušení slova.

"Myslím si, že už není na co čekat, protože policisté jsou tak naštvaní, že jsou ochotni vyjít do ulic v co nejbližší době," řekl před dvěma dny Štěpánek.

Vnitro podle Johna napřesrok uspoří 3,8 miliardy na platech, zbylé 4,5 miliardy na provozu a investicích. I přes desetiprocentní snížení tarifního platu zaměstnanců státní správy by dobře pracující policisté měli mít podle Johna v dalších letech více peněz, než mají dnes. Na pohyblivou částku jejich platů plánuje použít peníze určené pro policisty, kteří ze sboru odejdou. Příští rok by jich podle předběžných odhadů mělo být zhruba 1500.

Pecina protest policistů a hasičů chápe

Bývalý ministr vnitra Martin Pecina na středeční tiskové konferenci ČSSD vyslovil pochopení pro chystanou demonstraci policistů a hasičů. „Chápu každého zaměstnance, který se vzbouří proti tomu, když mu má být snížen plat o deset procent,“ prohlásil Pecina.

„Policistům rozumím,“ doplnil s tím, že jako poslanec udělá vše pro to, aby byl rozpočet ministerstva vnitra navýšen. Upřesnil, že tak chce učinit formou pozměňovacího návrhu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků