Hlavní obsah
Policejní prezident Tomáš Tuhý Foto: Jan Handrejch, Právo

Policie nepostupovala zdvořile, kál se její šéf v dopise poslancům

Policisté se v případu poslankyně Zuzany Kailové (ČSSD) nechovali zdvořile a standardně. V dopise adresovaném předsedovi Sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD) to uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý. Poslanci v úterý odmítli vydat kolegyni ke stíhání v případu vítání občánků v Ústí nad Labem. Hamáček dopis dostal počátkem května, kolegům jej rozeslal v úterý.

Policejní prezident Tomáš Tuhý Foto: Jan Handrejch, Právo
Policie nepostupovala zdvořile, kál se její šéf v dopise poslancům

Kailová si v úterý před hlasováním o vydání trestnímu stíhání, které skončilo poměrem 42 ku 81, stěžovala, že se o vlastním stíhání dozvěděla až z médií.

Hamáčkovi, který se v této věci obrátil na policejního prezidenta, zase vadilo, že ještě než byl požádán o souhlas s vydáním poslankyně, byly informace o plánované žádosti policie zveřejněny.

Poslankyně Zuzana Kailová (ČSSD)

Foto: Petr Hloušek, Právo

Tuhý mu v dopise odpovídá, že postup police v tomto případě "nebyl zcela zdvořilý, a to nejen vůči vám, jako předsedovi Poslanecké sněmovny, ale ani vůči členům mandátního a imunitního výboru Poslanecké sněmovny či instituci jako takové".

Veřejný zájem převažoval

Zároveň ale Tuhý v dopise uvádí, že zveřejnění jmen trestně stíhaných osob bylo zcela v souladu s právními předpisy. Právo na ochranu soukromí bylo podle policejního prezidenta převáženo veřejným zájmem, "byť standardním postupem policie rozhodně není uplatňování práva veřejnosti na informace v plném rozsahu".

Za nešťastné pak Tuhý považuje neúplné zveřejnění závěrů přezkumu postupu Krajským ředitelstvím policie Ústeckého kraje. "Dovolím si tvrdit, že se v tomto případě zcela jistě nejednalo o standardní postup policie, ale o ojedinělý exces, kterého se policie do budoucna zcela jistě vyvaruje," píše také policejní ředitel.

Vítání občánků za pět miliónů

Policie podezírá poslankyni a ústeckou radní Kailovou v souvislosti s projektem vítání občánků v Ústí nad Labem z porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Zakázka na projekt za více než pět miliónů korun odporovala prý požadavku na hospodárnost a byla zbytečná.

Kailová označila obvinění za absurdní, vítání občánků pokládá za velkou společenskou událost a nejúspěšnější projekt v Ústí. V případu už policie obvinila primátora Ústí nad Labem Víta Mandíka a radního Josefa Macíka (oba ČSSD). Mandík proti obvinění podal stížnost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků