Hlavní obsah
Policejní prezident Oldřich Martinů Foto: Petr Hloušek, Právo

Policejní prezident Martinů má po jednání s premiérem dobrý pocit

Policejní prezident Oldřich Martinů se v pondělí setkal s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Martinů, kterého minulý týden vyzval ministr vnitra Radek John (VV) k rezignaci, seznámil premiéra s fungováním policie. Po jednání Martinů uvedl, že z jednání má dobrý pocit.

Policejní prezident Oldřich Martinů Foto: Petr Hloušek, Právo
Policejní prezident Martinů má po jednání s premiérem dobrý pocit

"Mám z toho jednání velmi dobrý pocit," uvedl Martinů s tím, že o obsahu schůzky chce nejprve informovat Johna. "Měl jsem možnost z mého pohledu objektivně informovat o stavu věci, o fungování policie, jejích celostátních útvarů," uvedl.

Premiérovi ale prý také řekl, že výzvu k rezignaci bere s velkou vážností. Ani v pondělí nechtěl Martinů komentovat 19 bodů, které John uvedl jako důvod své výzvy při návštěvě u prezidenta Václava Klause. John je tehdy odmítl zveřejnit. [celá zpráva]

V zásadních věcech jsem nepochybil, tvrdí Martinů

"Vždy je cokoli možné zlepšovat, pokud zodpovídáte za bezpečnostní sbor čítající 50 000 lidí a hospodařící se 30 miliardami," konstatoval Martinů. Tvrdí ale, že v zásadních věcech nepochybil.

Spor o budoucnost policejního prezidenta považuje premiér za velmi citlivou věc, která může poškodit vztahy ve vládní koalici i bezpečnost země.

John vyzval policejního prezidenta k rezignaci před týdnem. Odůvodnil to údajně neutěšenou situací v policii. Nečas tehdy Johnovi vytkl, že ho o výzvě k rezignaci Martinů předem neinformoval. Oba aktéry sporu už přijal na Hradě prezident. Nejdříve mu svůj pohled na věc vylíčil Martinů, v pátek John hlavě státu vypočítal důvody, proč by měl policejní prezident odstoupit. [celá zpráva]

Ministr vnitra a předseda VV připomněl, že výměna policejního prezidenta byla už v létě tématem jednání koalice. Nejde tedy podle něho o nic nového. Vzhledem k tomu, že všechny vládní strany měly v programu boj s korupcí a 10. prosince by se vláda měla zabývat protikorupční strategií, byl by podle Johna dobrý signál, kdyby přišel nový policejní prezident.

Ministr vnitra ani premiér nemohou policejního prezidenta odvolat. Podle dohody Johna a Nečase ale musí premiér potvrdit jméno případného nástupce Martinů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků