Hlavní obsah
Třikrát týdně přijíždí Polák Krysztof Wesołovski na poštu do Českého Těšína poslat balíky. Foto: Jiří Tomaškovič, Právo

Poláci zaplavují české pošty balíky. Ušetří tisíce

Až stovku balíků denně odesílají Poláci, především e-shopové firmy z pobočky České pošty (ČP) u českotěšínského nádraží. Přepravní společnost kvůli nim musela dokonce nedávno zřídit novou přepážku, určenou výhradně pro odbavování hromadných zásilek.

Třikrát týdně přijíždí Polák Krysztof Wesołovski na poštu do Českého Těšína poslat balíky. Foto: Jiří Tomaškovič, Právo
Poláci zaplavují české pošty balíky. Ušetří tisíce

Důvod, proč jezdí polské firmy posílat balíky do Česka, je jediný. Ušetří, a hodně. Rozdíl v ceně za poslání balíku do Česka z Polska proti odeslání z Česka do Česka je totiž veliký.

Zatímco za takzvaný balík do ruky, u něhož pošta garantuje dodání do druhého dne, o váze dvou nebo pěti kilogramů adresovaný do České republiky zaplatí odesílatel v Polsku 35, respektive 41 zlotých, což je v přepočtu asi 227 a 265 korun, u nás je to 103 a 115 korun. Poláci tak při cestě s více balíky na poštu urazí i více než sto kilometrů a ještě jim to stojí za to.

Třeba Krysztof Wesołovski přijíždí do Českého Těšína ze 130 kilometrů vzdáleného Zawiercie. „Pořád se to vyplatí. Přijíždím třikrát týdně a pokaždé posílám průměrně sedmnáct balíků. Naše firma obchoduje jak s českými firmami, tak zasíláme zboží přímo lidem,“ popsal Wesołovski.

Až donedávna museli lidé na poště Český Těšín 1 čekat před přepážkami ve frontách, mezi haldami balíků.

 Museli zřídit novou přepážku

Po urgenci místní radnice a stížnostech obyvatel změnila ČP systém odbavování hromadných zásilek a u služebního vchodu, hned u parkoviště, zřídila novou přepážku.

Zpracováváme přibližně 500 až 600 balíků týdně. Většinou se jedná o polské podavatele
mluvčí České pošty

„V roce 2013 navštěvovalo poštu pár stálých polských klientů s větším počtem zásilek. Všem jsme nabídli možnost tzv. smluvního podání, které není řešeno standardním podejem na přepážkách, ale mimo vestibul. Někteří klienti však na to nepřistoupili a podávali zásilky nadále na přepážce ve vestibulu pošty,“ vysvětlila mluvčí ČP Marta Selicharová.

Změnu pro podání pěti a více balíků najednou zavedla pošta od letošního ledna. „Takto zpracováváme přibližně 500 až 600 balíků týdně. Většinou se jedná o polské podavatele,“ dodala.

Obdobná situace jako v Českém Těšíně panuje i ve zbytku českého pohraničí. Podle mluvčí ČP dochází například na Českokrumlovsku nebo Prachaticku zcela běžně k tomu, že zákazníci z Německa či Rakouska podávají zásilky na našich poštách blízko hranic.

 Je to v celé ČR

„Vybírají si větší pošty, například Volary nebo Vyšší Brod, kde jim bez problémů přijmeme i větší množství zásilek. Jedná se především o listovní zásilky do Česka. Máme zkušenosti s tím, že zahraniční firmy využívají k podání i české občany, kteří u těchto firem pracují a za prací do ciziny dojíždějí,“ prozradila Selicharová.

Potvrdila, že obvyklý je i příhraniční styk se Slovenskem.

„Převážně jde o podání balíků, které je uskutečňováno pravidelně i nepravidelně. U některých zákazníků máme uzavřeny smlouvy o podání zásilek. Jedná se většinou o periodická podání řádu desítek až stovek kusů za měsíc. Pokud je mimořádně po-dáván větší objem, většinou se s podavatelem dohodneme na individuálním přístupu,“ sdělila.

Naopak v severních Čechách je situace jiná, hromadné po- davatele zásilek z Polska i Německa tamní pošty eviduji, ale podání řeší svozy na depa nebo v zázemí pošt například v Hrádku nad Nisou, Harrachově nebo Depo Liberec.   Třikrát týdně přijíždí Polák Krysztof Wesołovski na poštu do Českého Těšína poslat balíky.

Anketa
Jak posíláte objemnější zásilky?
Českou poštou
36 %
Jinou společností
20.3 %
Balíky neposílám
43.7 %
Celkem hlasovalo 4220 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků