Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman a Andrej Babiš Foto: Petr Hloušek, Právo

Pokud Zeman prohraje prezidentské volby, jmenuje Babiše premiérem

Prezident Miloš Zeman jmenuje šéfa hnutí ANO Andreje Babiše podruhé premiérem před koncem svého prezidentského mandátu, pokud ve víkendových prezidentských volbách prohraje. Pokud volby vyhraje, do konce svého prvního mandátu ho jen pověří sestavením vlády. Vyplývá to z pondělního vyjádření prezidenta v televizi Barrandov. Jeho protikandidát Jiří Drahoš podle Zemana nebude mít šanci do výběru premiéra ve druhém pokusu zasáhnout.

Prezident Miloš Zeman a Andrej Babiš Foto: Petr Hloušek, Právo
Pokud Zeman prohraje prezidentské volby, jmenuje Babiše premiérem

„V každém případě by to dopadlo tak jako tak, byl by (Babiš) opět premiérem, buď dříve, nebo později,” řekl Zeman. Babišova jednobarevná menšinová vláda minulý týden ve středu schválila svou demisi poté, co v úterý nedostala důvěru Sněmovny. Zeman několikrát avizoval, že jednáním o vzniku nového kabinetu pověří v druhém pokusu opět Babiše. Dosud ale mluvil o tom, že před novým jmenováním Babiše premiérem od něj bude chtít zaručené hlasy většiny poslanců, kteří nový kabinet podpoří.

Nově to tak ale nebude za všech okolností. Zeman uvedl, že pokud obhájí svůj prezidentský mandát, bude to mít Babiš „horší”. V takovém případě by dal prezident Babišovi druhý pokus taky, ale se jmenováním premiérem by čekal, než si sežene podporu většiny poslanců.

Florida - Detroit 1:2 v prodl.

Třetiny: 0:0, 0:1, 1:0 - 0:1. Branky: 41. Nilson - 35. a 62. Hull. Střely na branku: 29:32. Diváci: 19.250.

New York Rangers - Carolina 5:1

Třetiny: 1:0, 3:0, 1:1. Branky: 27. a 47. Holík, 3. Barnaby, 34. Lindros, 39. Lundmark - 42. O'Neill. Střely na branku: 24:31. Diváci: 18.200.

Minnesota - Columbus 1:2

Třetiny: 0:0, 0:1, 1:1. Branky: 52. Bouchard (Kuba) - 29. Sanderson (Výborný), 48. Marshall. Střely na branku: 19:26. Diváci: 18.568.

Chicago - Phoenix 0:0 po prodl.

Třetiny: 0:0, 0:0, 0:0 - 0:0. Střely na branku: 40:31. Diváci: 14.009.

Vancouver - Ottawa 6:4

Třetiny: 2:2, 2:1, 2:1. Branky: 15. a 35. Näslund, 20. Malík, 31. Linden, 43. Ruutu, 50. Cooke - 17. a 23. Fisher, 4. Havlát (Bonk), 59. Martins. Střely na branku: 29:27. Diváci: 18.422.

Anaheim - Edmonton 0:1

Třetiny: 0:0, 0:1, 0:0. Branka: 28. York. Střely na branku: 32:21. Diváci: 12.390.

ANKETA: V druhém kole prezidentských voleb se utkají Jiří Drahoš a Miloš Zeman. Komu dáte svůj hlas?

Zveřejnil(a) Novinky.cz dne 13. leden 2018

„Ať už prezidentské volby dopadnou jakkoli, pan Drahoš nebude mít příležitost pověřit nebo nepověřit pana Babiše druhým pokusem, protože do 8. března stále platí můj prezidentský mandát,” řekl Zeman. Po případném neúspěšném druhém pokusu vlády o získání důvěry ve Sněmovně vybírá ve třetím pokusu politika, který má sestavit vládu, předseda Sněmovny.

Zeman přijme Babišovu demisi ve středu. [celá zpráva] ANO minulý týden začalo s některými sněmovními stranami vyjednávat o nové vládě. Opoziční strany zatím podmiňují svůj vstup do kabinetu nebo jeho podporu tím, že Babiš premiérem nebude. Poukazují na jeho trestní stíhání v kauze farmy Čapí hnízdo. Vedení ANO se ale v pondělí jednomyslně shodlo, že jediným kandidátem ANO na předsedu příští vlády je Babiš. [celá zpráva]

Zeman se při debatě dotkl také tématu trestního stíhání Babiše. K tomu uvedl, že jej navštívila bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Ta byla nepravomocně odsouzena v kauze neoprávněně udělených licencí solárním elektrárnám na Chomutovsku. Později byla osvobozena. Zeman v této souvislosti naznačil, že existuje trestní stíhání na objednávku. „Babiš je slovy Járy da Cimrmana považován za sprostého podezřelého.“ [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků