Hlavní obsah
Štábní praporčík Tomáš Procházka Foto: Armáda České republiky

Pohřeb padlého vojáka bude 7. listopadu v Prachaticích

Štábní praporčík Tomáš Procházka, který v pondělí padl v Afghánistánu, bude mít pohřeb 7. listopadu v Prachaticích. Rodina souhlasila s tím, že se smuteční akt uskuteční se všemi vojenskými poctami.

Štábní praporčík Tomáš Procházka Foto: Armáda České republiky
Pohřeb padlého vojáka bude 7. listopadu v Prachaticích

Poslední rozloučení s vojenským kynologem, který zemřel po střelbě afghánského vojáka, bude v pietní síni na prachatickém hřbitově.

„S rodinou jsem se sešel, předal jsem jim kondolenci, vyjádřil upřímnou soustrast. Město vyvěsilo černý prapor. Je to pro nás strašně politováníhodná událost, je to tragédie. Já osobně jsem ho znal. Znám celou rodinu, jeho tatínek mě trénoval na atletiku, jeho bratr se mnou dokonce chodil na základní školu do třídy, znám rodinu velice dobře od svých dětských let,” řekl starosta města Martin Malý.

Mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková doplnila, že rodina požádala o diskrétnost.

Procházkovy ostatky přivezl zpět do vlasti vojenský speciál před středeční půlnocí. Smuteční ceremonie se na letištní ploše zúčastnili například prezident Miloš Zeman, kardinál Dominik Duka, ministr Lubomír Metnar nebo náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Ostatky mrtvého vojáka přepravil do Česka vojenský speciál

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Procházka zemřel v pondělí na základně Šindánd v provincii Herát, když afghánský voják zahájil střelbu na projíždějící české vozidlo. Procházka u jednotky speciálních sil, která má na starosti výcvik afghánských kolegů, sloužil jako kynolog.

S rodinou žil v Hrádku nad Nisou. Narodil se v Prachaticích v prosinci 1976. Do armády vstoupil v roce 2002. Nejprve působil jako řidič u 4. brigády rychlého nasazení, o dva roky později nastoupil ke kynologům. Podílel se na výcviku desítek psů. Působil ve čtyřech zahraničních misích, kromě Afghánistánu byl také v Iráku a dvakrát v Kosovu.

Sbírka na pomoc rodině

Speciální síly na pomoc rodině padlého vypsaly charitativní sbírku. Své příspěvky mohou lidé posílat do Nadačního fondu speciálních sil do 23. listopadu na účet číslo 43-9412310217/0100 s použitím variabilního symbolu 601.

Dosud do něj dárci poslali asi 300 000 korun, řekl předseda správní rady fondu Vladimír Ganzar. Peníze podle něj přicházejí od vojáků speciálních sil i od spousty soukromých dárců. V blízké době bude možné pomoci i prostřednictvím dárcovských zpráv DMS.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků