Hlavní obsah
První místopředseda Evropské komise Frans Timmermans Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Podpásovka, prohlásil eurokomisař, když si maďarský ministr v Praze rýpl do Merkelové

Na tiskové konferenci po setkání ministrů zahraničních věcí visegrádské skupiny (V4) a západního Balkánu se v pátek dostali do sporu maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó a místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. Szijjártó při líčení postupu Maďarska během migrační krize učinil poznámku na adresu německé kancléřky Angely Merkelové. Timmermans jeho slova označil za podpásovku.

První místopředseda Evropské komise Frans Timmermans Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Podpásovka, prohlásil eurokomisař, když si maďarský ministr v Praze rýpl do Merkelové

Szijjártó v odpovědi na novinářský dotaz hovořil o tom, že Maďarsko při řešení migrační krize nejen mluvilo, ale také skutečně konalo. Když začalo stavět plot na ochranu své jižní hranice, byla podle něj země označována za fašistickou, i když dnes řada zemí postupuje stejně, jen barierám, které staví, neříká plot.

Své vystoupení Szijjártó zakončil slovy německé kancléřky "wir schaffen das" (zvládneme to). Tato slova v minulosti v souvislosti s migrační krizí použila i Merkelová, jejíž vláda ale začala postupně měnit svůj velmi otevřený postoj k přijímání uprchlíků.

Zleva slovenský ministr Igor Slobodník, maďarský ministr Péter Szijjártó, Artur Nowak-Far z polského ministerstva a český ministr Lubomír Zaorálek během setkání ministrů zahraničních věcí visegrádské skupiny a západního Balkánu.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Timmermans: Musíme spolupracovat

Slova maďarského ministra zahraničí nenechal bývalý nizozemský ministr zahraničí Timmermans bez povšimnutí.

"Musím reagovat na něco, co řekl zástupce Maďarska, nemohu si pomoci. Předně: podpásovky na adresu německé kancléřky nepomohou vyřešit problém," prohlásil.

"Abychom ten problém zvládli, musíme pracovat spolu jako Evropané. Nemá smysl se ukazovat: 'Já to dělám lépe, ty to děláš hůř, my jsme úspěšní, vy jste neúspěšní'. Všichni selžeme, pokud v tom budeme pokračovat," uvedl také místopředseda EK. Zakončil tím, že věří ve slova německé kancléřky o zvládnutí migrace.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků