Hlavní obsah

Podle Schwarzenberga se dohoda o radaru uzavře začátkem roku

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg očekává, že dohoda o výstavbě amerického radaru v Česku mezi Prahou a Washingtonem bude uzavřena začátkem příštího roku. Schwarzenberg to uvedl v pátek v Bruselu.

Podle Schwarzenberga se dohoda o radaru uzavře začátkem roku

Termín ale ministr nespecifikoval. Začátkem roku však bude u moci ještě prezident George Bush, který stavbu radaru podporuje navzdory zjištěním amerických tajných služeb, že Írán v posledních čtyřech letech nevyvíjel jaderné zbraně. Íránské rakety přitom mají dolet nanejvýš dva tisíce kilometrů.

S urychleným podepsáním dohody ale nesouhlasí Moskva, která by chtěla, aby se s podpisem počkalo, než bude zvolen nový americký prezident, který vystřídá George Bushe. Je možné, že volby vyhraje demokrat, přitom demokratická strana se staví rezervovaněji k ambiciózním vojenským plánům. Moskva se cítí systémem ohrožena.

Proti výstabě radaru je většina obyvatel ČR, opozičním politikům se ale nepodařilo prosadit referendum ke stavbě radaru.Spojené státy chtějí v Česku vybudovat radarovou část své plánované evropské protiraketové základny. V Polsku chtějí Američané v rámci této základny umístit desítku protiraketových střel, jednání v Polsku se však zadrhla po nástupu nové vlády.

Také demokraty ovládaný Kongres omezil výdaje na systém protiraketové obrany, zůstaly sice vyčleněné peníze na případnou stavbu radaru a na výrodu deseti nosičů, ale ne na stavbu sil v Polsku

Podle řady vojenských odborníků může radar v Bradech sloužit nejen k navádění antiraket ale i jako přehledový. Sledoval by tak dění i v Rusku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků