Hlavní obsah
Ministr vnitra Ivan Langer (vlevo) s prezidentem Václavem Klausem Foto: René Volfík, ČTK

Podle Langera se Klausovi reforma policie líbí, podepíše ji 

Prezident Václav Klaus zřejmě podepíše zákony týkající se policejní reformy. Uvedl to ve čtvrtek ministr vnitra Ivan Langer (ODS) po jednání s Klausem na zámku v Lánech. Dodal, že se mu hlavu státu o potřebnosti reformy podařilo přesvědčit.

Ministr vnitra Ivan Langer (vlevo) s prezidentem Václavem Klausem Foto: René Volfík, ČTK
Podle Langera se Klausovi reforma policie líbí, podepíše ji 

Langer novinářům po setkání s prezidentem řekl, že Klaus se s reformou dopředu důkladně seznámil a kladl mu řadu doplňujících otázek. Ministr odcházel z přibližně hodinového jednání s očividně dobrou náladou.

Uvedl, že prezidenta zajímalo hlavně to, zda reforma není jen "předěláváním fasády na starém domě". "Ujistil jsem ho, že to je zásadní rekonstrukce, ale že i ta fasáda bude hezká," podotkl Langer. Dodal, že z Klause, který se v Lánech zotavuje po červnové operaci kyčelního kloubu, cítil obrovskou energii a chuť vrátit se naplno do práce.

Normy po zásazích Sněmovny ruší od příštího roku právo strážníků měřit radarem rychlost jízdy v obci, což vyvolalo kritiku mnoha starostů. Langer ve čtvrtek přiznal, že postavení městské a obecní policie vnímá jako problém i prezident. Zákony, jak je parlament schválil, rovněž předpokládají, že trestné činy policistů by mohli od příštího roku vyšetřovat jen jejich kolegové. Obě tyto věci by měly řešit novely, které Langer již dříve slíbil předložit.

Reformu schválili v červnu poslanci a minulý týden také senátoři. Pokud ji prezident podepíše, začne platit od 1. ledna příštího roku.

Policisté budou moci používat paralyzér a vypnout telefonní spojení

Policisté budou mít nově právo používat elektrické paralyzéry v případě, že ostatní donucovací prostředky selžou. Budou mít také možnost vypnout telekomunikační spojení v případě vážné bezpečnostní hrozby. Při pátrání získají přístup k údajům o telefonátech, o použití platebních karet a o poskytnutí lékařské péče.

Strážci zákona už nebudou muset doručovat úřední písemnosti nebo nahrazovat pořadatele při sportovních akcích. Zasahovat budou jen v případě, že organizátoři nezvládnou situaci a zdraví účastníků akce bude ohroženo. Na rozdíl od původního vládního návrhu však budou na vyžádání asistovat při exekucích majetku.

Dopravní policisté už nebudou nově vyšetřovat banální nehody, ale jen havárie, u nichž škoda přesáhne 100 000 korun; nyní je to 50 000 korun.

Zákony související s reformou policie také zvyšují pokuty za některé přestupky proti veřejnému pořádku, a to většinou ze současných 1 000 korun na pětinásobek. Pokutu za porušení pořádku může dostat například člověk, který neuklidí výkaly po svém psovi, ruší noční klid nebo neuposlechne pokynů policisty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků