Hlavní obsah
Předseda KSČM Vojtěch Filip (vlevo) a šéf stranického poslaneckého klubu Pavel Kováčik Foto: Právo

Podle komunistů se na obstrukcích ve Sněmovně podílejí i někteří ministři

Krom občanských demokratů mají prý na obstrukcích ve Sněmovně podíl i někteří ministři. Tvrdí to alespoň šéf komunistů Vojtěch Filip a předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Předseda KSČM Vojtěch Filip (vlevo) a šéf stranického poslaneckého klubu Pavel Kováčik Foto: Právo
Podle komunistů se na obstrukcích ve Sněmovně podílejí i někteří ministři

"Pravice se rozhodla, a v některých chvílích je evidentní, že je to i ve spolupráci s některými členy vlády, za každou cenu zabránit, aby se cokoli na této schůzi přijalo," uvedl Kováčik. Filip jmenoval ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou, nominovanou ODS.

Když se mělo ve středu hlasovat o návrhu KSČM na proplácení prvních tří dnů nemoci a vrácení mateřské na loňskou úroveň, Jurásková vystoupila, čímž znovu otevřela obecnou rozpravu, uvedl předseda komunistů. Do debaty se přihlásil místopředseda ODS Petr Nečas a jeho projev byl tak dlouhý, že na hlasování už nedošlo, dodal. [celá zpráva]

Mimořádná sněmovní schůze bude v úterý, žádost podepsali vedle poslanců ČSSD i komunisté. Kováčik připomněl, že některé typy obstrukcí takové schůze vylučují, třeba dlouhé debaty o jejich programu. Z komunistických návrhů by měli poslanci projednat zrušení stropů pro platby zdravotního a sociálního pojištění, zrušení poplatků ze zdravotnictví a proplácení prvních tří dnů nemoci. [celá zpráva]

Filip se chce obrátit na premiéra

Filip kvůli situaci ve sněmovně napsal dopis premiéru Janu Fischerovi. Chce mu předložit postupy, aby nebyla blokována legislativní a kontrolní práce sněmovny.

ODS svůj postup, ke kterému se připojila také TOP 09, hájí tím, že je odpovědná a chce bránit návrhům zvyšujícím rozpočtový schodek. [celá zpráva]

Čtvrtek je ve Sněmovně tradičně vyhrazen interpelacím, krom toho by se poslanci mohli dostat i ke schvalování některých mezinárodních smluv či ke schválení návrhu rozpočtu Státního fondu rozvoje bydlení na rok 2010.

Poslanci nemohli hlasovat, bylo jich málo

Dopoledne musela být schůze na půl hodiny přerušena, neboť v sále nebyla ani třetina zákonodárců, což je minimální počet pro to, aby byla komora usnášeníschopná.

Předseda Sněmovny Miloslav Vlček proto vyzval šéfy klubů, ať si poslance seženou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků