Hlavní obsah
Odběr kapky krve z prstu pro testování na HIV. Foto: Jan Handrejch, Právo

Počty nových pacientů s nákazou HIV jsou letos rekordní

Za první čtvrtletí v ČR přibylo rekordních 95 případů nákazy virem HIV. Ve čtvrtek to uvedla Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu. Jen v únoru lékaři zaznamenali 36 případů nákazy, což je nejvyšší měsíční počet od začátku testování v roce 1985.

Odběr kapky krve z prstu pro testování na HIV. Foto: Jan Handrejch, Právo
Počty nových pacientů s nákazou HIV jsou letos rekordní

"Měsíční počty jsou vysoké. Celkem 36 případů za únor je vůbec nejvyšší zaznamenaná měsíční hodnota v průběhu sledování od roku 1985," uvedla laboratoř. Poukázala ale na to, že měsíční i čtvrtletní údaje kolísají, není z nich tedy možné dělat závěry. Vývoj ukazují roční hodnoty.

Za loňský rok byl počet nových pacientů s virem HIV zatím nejvyšší. Přibylo jich 266. O rok dřív laboratoř evidovala 232 případů a v roce 2013 celkem 235. V roce 2012 jich bylo 212. V roce 2011 experti zaznamenali 153 nových infikovaných, v roce 2010 jich bylo 180, v roce 2009 pak 156 a v roce 2008 dohromady 148.

Lidé se přestávají chránit

I když podle odborníků Česko patří ve světě i v Evropě k zemím s nižším výskytem infekce, prudký nárůst počtu pacientů je varující. Zástupci neziskových organizací i lékaři upozorňují na to, že strach z nemoci opadl a lidé se před ní přestávají chránit.

Virus HIV napadá lymfocyty v krvi a ve střevě, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství po nakažení do zhruba šesti týdnů prudce klesne. Pak se propad zastaví a situace se zlepší. Postupně ale znovu ubývají, což může trvat i osm let. Po nich obvykle nemoc AIDS propuká. Bez léčby nemocní do několika let umírají.

Díky moderní léčbě pacienti mohou žít výrazně déle. Lékaři ale zdůrazňují, že i když moderní terapie má méně vedlejších účinků, přesto je nepříjemná a nemoc nevyléčí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků