Hlavní obsah

Počmárání pomníku Koněva vyprovokovaly vysvětlující cedule, míní ruská ambasáda

Ruská ambasáda odsoudila pomalování pomníku sovětského maršála Ivana Koněva. Sochu, která stojí na náměstí Interbrigadistů v Praze 6, neznámý pachatel tento týden polil barvou a popsal nápisy. Podle ambasády čin vyprovokovala část vedení Prahy 6, která loni umístila u pomníku vysvětlující tabulky o Koněvově podílu na potlačení maďarského povstání v roce 1956, stavbě berlínské zdi v roce 1961 a rovněž na srpnové invazi do Československa v roce 1968.

Počmárání pomníku Koněva vyprovokovaly vysvětlující cedule, míní ruská ambasáda

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) ve čtvrtek řekl, že pomalování sochy je sice vandalstvím, ale pro lidi, kterým socha vadí, má pochopení a nenechá ji očistit. Chce ale s ruskou stranou znovu jednat o jejím přesunutí na zahradu ruské ambasády. Ta to odmítá a trvá na vyčištění pomníku.

„Jsme rozhořčeni prohlášením vedení městské části Praha 6 o tom, že městské úřady nehodlají uvést pomník do náležitého stavu, přičemž to fakticky podmínily přemístěním pomníku na území velvyslanectví Ruské federace,“ stojí v prohlášení na webu ambasády.

Koněvovu sochu neznámý vandal v noci na čtvrtek polil červenou barvou a podstavec pomaloval několika nápisy.

Ruské velvyslanectví vandalství ostře odsoudilo, podle něj podobné činy nezapadají do elementárních norem civilizovaného chování. Útok na pomník ambasáda označila i za znesvěcení obětí holokaustu, protože vojska prvního ukrajinského frontu vedená Koněvem v roce 1945 osvobodila vězně v koncentračních táborech Osvětim a Terezín.

Nejde o válečný hrob, připomnělo ministerstvo

Ambasáda také odmítla návrh radnice Prahy 6 na přestěhování sochy a poslala nótu českému ministerstvu zahraničí se žádostí o oficiální stanovisko. Ministerstvo však nehodlá do záležitostí samosprávy zasahovat.

Sochu maršála Koněva neznámý polil růžovou barvou (8. květen 2018)

Foto: Jan Handrejch , Právo

Mluvčí resortu Zuzana Štíchová sdělila, že diplomacie lituje vandalského činu a váží si obětí vojáků Rudé armády při osvobozování Československa.

„Zároveň upozorňujeme, že socha není válečným hrobem dle dohody mezi vládami ČR a Ruské federace o vzájemném udržování válečných hrobů ani nepodléhá žádné jiné ochraně dle mezinárodního práva a je výlučně v kompetenci místní samosprávy,“ uvedla Štíchová.

Ministerstvu zahraničí podle ní nepřísluší komentovat stanoviska samosprávy. Ruské straně ministerstvo v nejbližší době na nótu odpoví.

Tabulka dráždí komunisty i Rusy

Diplomatické zastoupení Moskvy rovněž tvrdí, že vandalský čin de facto zavinila radnice Prahy 6.

„Vzhledem k datu incidentu je zřejmé, že byly vyprovokovány vedením městské části Praha 6, které umístilo u pomníku tak zvané ‚vysvětlující cedule‘, jež obsahují ničím nepotvrzené spekulace na téma účasti I. S. Koněva na přípravě vpádu vojsk zemí organizace Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968,“ napsalo.

Praha 6 loni k 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila u sochy tabulku s doprovodným textem. Ten popisuje roli Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi, i v roce 1968, kdy údajně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem sovětských vojsk do Československa.

Ruské velvyslanectví pomalování sochy spojuje i s rozhodnutím magistrátu nevrátit na Staroměstskou radnici pamětní desku k osvobození Prahy maršálem Koněvem.

„Pražské vedení svým jednáním přímo přispívá k vytlačení pravdy z paměti českého národa o osvobozovací misi Rudé armády během druhé světové války,“ uvedlo.

Text na desce je podle Vojenského historického ústavu Praha fakticky nepřesný, vysvětlil dříve primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků