Hlavní obsah
Udělal to po svém. Prezident republiky Miloš Zeman při jmenování Jiřího Rusnoka premiérem v červnu 2013. Foto: Petr Hloušek, Právo

Po Sobotkově hozeném ručníku bude suverénem Zeman. Už jednou všechny převezl

Poté, co premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v úterý oznámil, že v průběhu týdne podá demisi, bude na tahu prezident Miloš Zeman. Ten může rozhodnout, zda jeho demisi přijme, případně zda někoho pověří sestavením nového kabinetu. V roce 2013 Zeman všechny převezl a jmenoval premiéra a vládu podle svého uvážení.

Udělal to po svém. Prezident republiky Miloš Zeman při jmenování Jiřího Rusnoka premiérem v červnu 2013. Foto: Petr Hloušek, Právo
Po Sobotkově hozeném ručníku bude suverénem Zeman. Už jednou všechny převezl

Podle ústavního právníka Jana Kysely by mohla vláda na současném půdorysu jako „udržovací” teoreticky vydržet až do řádných voleb. Záleželo by však na dohodě aktérů, uvedl Kysela v České televizi.

Dle ústavy prezident pověřuje vládu, jejíž demisi přijal nebo kterou odvolal, vykonáváním jejích funkcí prozatímně až do jmenování nové vlády.

Následně může někoho pověřit sestavením nového kabinetu a případně jmenovat novou vládu, která by se musela ucházet o důvěru Sněmovny.

To se ostatně stalo v roce 2013 po demisi kabinetu premiéra Petra Nečase, kdy Zeman jmenoval předsedou vlády Jiřího Rusnoka, jehož „úřednický” kabinet nezískal důvěru, a následně došlo k vypsání předčasných voleb.

Řádné volby by se letos měly uskutečnit 20. a 21. října. O termínu rozhodl prezident. Hlava státu oznámení demise Sobotky nekomentovala, mluvčí Hradu pouze uvedl, že postup oznámí „v pravý čas”.

Česká republika v minulosti zažila několik úřednických vlád, které vedli Josef Tošovský, Jan Fischer a zmiňovaný Jiří Rusnok. Pouze Fischerův kabinet však vydržel až do řádného termínu voleb v červnu 2010.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků