Hlavní obsah
Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) Foto: Jan Handrejch, Právo

Plakat určitě nebudu, loučí se Sobotka s předsednictvím Senátu

Končící šéf Senátu Přemysl Sobotka (ODS) odchází ze svého postu bez nostalgie a emocí. Zároveň nehodlá dávat doporučení svému nástupci, kterým bude na základě páteční dohody senátorských klubů Milan Štěch z ČSSD.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) Foto: Jan Handrejch, Právo
Plakat určitě nebudu, loučí se Sobotka s předsednictvím Senátu

"Určitě nebudu plakat, to při mé povaze není mým zvykem," uvedl Sobotka na dotaz, s jakými pocity bude v sobotu, v den skončení svého starého mandátu, opouštět kancelář předsedy Senátu.

Podle něj se podařilo do povědomí veřejnosti dostat to, že parlament je dvoukomorový, že Senát má svou roli jak v českém zákonodárství, tak v domácí a zahraniční politice. Vyzdvihl také zpřístupňování Senátu veřejnosti nejen při odborných, ale i kulturních akcích.

Politická kultura v Senátu se prý zhoršila

Sobotkovi naopak vadí, že se v horní komoře zhoršila politická kultura. "I když stále jsem docela spokojený, protože furt je to lepší než v jiných komorách, včetně dolní komory našeho parlamentu," poznamenal. Někteří senátoři se podle Sobotky k horní komoře chovali macešsky, nikoho ale nejmenoval.

Svému nástupci, kterým se má za dva týdny stát Milan Štěch z ČSSD, žádná doporučení dávat nechce. "Žádné hraběcí rady dávat nebudu. Myslím si, že bude jenom na něm, aby měl svou strategii," uvedl Sobotka. Připomněl pouze svůj názor, že každý senátor by měl mít na sobě "nejprve tričko České republiky, pak Senátu, pak vlastní jméno a až pod tím to politické tričko". [celá zpráva]

"Současné složení Senátu jasně dostává do pozice silového hráče sociální demokracii, která se svým počtem opravdu bude rozhodovat o všech pozicích," uvedl Sobotka. Na sociálních demokratech ocenil to, že při vyjednáváních o povolebním uspořádání Senátu zatím dodrželi dosavadní džentlmenskou úroveň jednání. Připomněl také, že 11 z 29 současných senátorů ČSSD podpořilo v rozporu s přáním vedení strany vládní plán české vojenské účasti v zahraničních misích. "Pochopili, že je třeba našim vojákům dát jistotu a našim rekonstrukčním týmům ochranu," uvedl.

Přímá volba prezidenta má šanci

Na druhou stranu bude ČSSD ovládat minimálně příští dva roky jak kraje, tak Senát, a bude moci blokovat schvalování vládních reforem. I když Sněmovna s vládní většinou může Senát přehlasovat, zpoždění může trvat až dva měsíce. Horní komora má z Ústavy na projednání zákonů měsíc, další se pak může nasbírat během putování zákonů mezi Sněmovnou a Senátem. S tím musí vláda počítat, podotkl Sobotka.

Příznivě vidí šance na schválení ústavní novely o zavedení přímé volby prezidenta vzhledem k tomu, že ji vláda i ČSSD mají v programu. "Samozřejmě, může se stát, že se někdo dopočítá, že parlamentní volba oběma komorami může být výhodná, pak se to může na něčem zadrhnout. Ale určitě by to bylo neseriózní," uvedl Sobotka. Jeho kandidatura v přímé volbě má podle něj mnoho podmínek. "A ta základní podmínka je dostat silnou nominaci od své politické strany. Pak uvidíme," uvedl předseda Senátu.

Jako dluh vidí to, že se Senát se Sněmovnou za 14 letech nedohodly na stykovém zákonu, který má podle Ústavy upravovat jejich vzájemné vztahy. Nutné je to podle Sobotky kvůli lepší koordinaci postojů českého parlamentu vůči návrhům přicházejícím z Bruselu. Stykový zákon by měl být podle Sobotky na stole během prvního čtvrtletí příštího roku. Sobotka má za to, že Senát by mohl získat o něco více kontrolních pravomocí. "Sněmovna je správní rada, Senát by měl být dozorčí radou," dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků