Hlavní obsah
Děti, které do školy chodí samy, musejí dávat pozor zejména na přechodech. Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Pětina rodin vozí své ratolesti do školy autem

K dopravě dětí do škol používá v Česku pravidelně svůj automobil už pětina rodin. Ukázal to průzkum, který provedla společnost Škofin.

Děti, které do školy chodí samy, musejí dávat pozor zejména na přechodech. Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Pětina rodin vozí své ratolesti do školy autem

Nejméně, jen devět procent rodičů, dopravuje své děti do školy autem v Praze. Naopak nejčastěji (35 procent rodin) se rodinným vozem vozí děti žijící v malých obcích do 1000 obyvatel.

Ještě před třemi desítkami let se autem do školy pravidelně svezla pouze dvě procenta dětí, 59 procent do ní putovalo pěšky a 36 procent školáků jezdilo veřejnou hromadnou dopravou.

„Dnes je to výrazně jinak. Pěšky chodí do školy zhruba 37 procent dětí a autobusem či tramvají dalších 27 procent,“ uvedl v tiskové zprávě Tým silniční bezpečnosti.

Obavy z nehody

Nic se naopak s léty nemění na tom, že se začátkem školního roku jsou u každého přechodu poblíž škol policisté a dbají na to, aby přes vozovku děti přecházely bezpečně. Přesto stále víc rodičů neváhá vozit školáky autem. Většinou je k tomu vedou právě obavy z možné nehody, pokud by se dítě vydalo pěšky.

„Na dítě může opravdu číhat nebezpečí v podobě přecházení přes rušné pozemní komunikace v místech, kde nejsou přechody pro chodce nebo provoz není řízen semafory,“ upozorňuje Markéta Novotná, metodička dopravní výchovy z Týmu silniční bezpečnosti.

„Ti nejmenší přitom mohou narazit na komplikace, které dospělák nevnímá. Vždyť co s přehledem zahlédne vysoký dospělý, může zůstat prvňáčkovi přes parkující vozidla beznadějně ukryto,“ dodala Novotná.

Pro pěší nutností reflexní prvky

Je proto dobré dítěti podrobně vysvětlit, kudy jít a kde přecházet. A rozhodně je třeba dbát, aby je řidiči mohli v silničním provozu dostatečně vidět. To obstará pestře zbarvené oblečení.

„Pamatovat je třeba i na to, že se blíží podzimní plískanice. Pestré fluorescenční barvy za tmy ztrácejí svou výhodu. Zde pomohou jen reflexní doplňky. Na trhu je dostatečný výběr oblečení s reflexními prvky, vhodnými doplňky pak bývají reflexní přívěšky či pásky. Děti se jejich nošení bránit nebudou, ba právě naopak,“ uvedla Novotná.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků