Hlavní obsah

PES v krajích: Praha se za týden zhoršila o 20 bodů

Epidemická situace v Praze se zhoršuje. Skóre PES v metropoli k úternímu ránu vzrostlo o tři body na 71 bodů, za týden to znamená přírůstek už o 20 bodů. Nejlepší skóre má aktuálně Jihočeský kraj (68 bodů), nejhorší je Karlovarský kraj (86). V Moravskoslezkém kraji skóre kleslo o pět bodů.

PES v krajích: Praha se za týden zhoršila o 20 bodů

V metropoli v pondělí testy potvrdily nákazu novým typem koronaviru u 777 lidí, což bylo o 333 případů více než ve stejném dni předchozího týdne. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Ještě minulé úterý měla Praha 51 bodů. Od středy ale skóre rostlo a v neděli se dostalo na 68 bodů, na kterých zůstalo i v pondělí.

K posunu o další tři body přispěl nárůst počtu nově nakažených lidí ve věku od 65 let, což je jeden z hlavních ukazatelů pro výpočet PES. Zatímco ještě v neděli připadalo v Praze v přepočtu na 100 000 obyvatel 472 seniorů infikovaných koronavirem v posledních dvou týdnech, v pondělí tento ukazatel stoupl na 489. Hranice vyššího bodového ohodnocení je na 480 nakažených.

Lepší výsledek v systému PES než Praha v současnosti vykazuje pouze Jihočeský kraj se 68 body. V těchto regionech odpovídá skóre čtvrtému stupni, všechny ostatní kraje jsou v pátém, tedy nejvyšším stupni rizika šíření epidemie, který začíná na 76 bodech.

Situace se ale může dost měnit, jak ukazuje případ Moravskoslezského kraje, kde byl v pondělí PES na 90 bodech, ale k úterý klesl na 85. K úternímu ránu je aktuálně s 86 body nejhorší Karlovarský kraj, kde naopak skóre o pět bodů narostlo.

Pro celou ČR je PES dál na hodnotě 76 bodů. To odpovídá nejpřísnějšímu pátému stupni, zatím ale od pátku platí čtvrtý. Vláda by měla o přesunu do „pětky“ jednat ve středu. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) už dříve uvedl, že bude další zpřísňování opatření navrhovat od pátku 25. prosince.

Epidemickou situaci a zejména obavy z kolapsu zdravotnictví by mohlo zmírnit očkování, které má v Česku začít o víkendu. V prvních měsících by měli vakcínu dostávat hlavně zdravotníci a také senioři.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků