Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Josef Vostárek, ČTK

Pes shrnul koberec a prezident ve tmě zakopl, popsal ministr Zemanovu nehodu

Nehoda, při které si prezident Miloš Zeman poranil koleno, si vyžádá, aby zůstal alespoň šest týdnů v klidu a nehýbal se. Martin Holcát, ministr zdravotnictví a šéf lékařského konzilia, které o prezidenta pečuje, Právu popsal, jak k nehodě došlo. Ve čtvrtek lékaři Miloše Zemana propustili z nemocnice a ten odjel na zámek v Lánech.

Prezident Miloš Zeman Foto: Josef Vostárek, ČTK
Pes shrnul koberec a prezident ve tmě zakopl, popsal ministr Zemanovu nehodu

 

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek opustil motolskou nemocnici v Praze, kde strávil noc na lůžku, a odjel na zámek v Lánech. V jakém zdravotním stavu je?

Prezidenta jsme kompletně vyšetřili a tato vyšetření, kterých bylo několik, dopadla velmi dobře. Zeman absolvoval magnetickou rezonanci, sonografii, neurologické, ortopedické a interní vyšetření včetně laboratorního vyšetření. Mohu říci, že hladiny krevního cukru jsou v normálu a jeho cévy jsou jako cévy mladého chlapce.

Nepřeháníte to vzhledem k jeho věku?

Opravdu ne. Takové jsou objektivní výsledky vyšetření. Protože hodnoty krevního cukru byly nízké, souhlasili jsme s tím, že se vrátí do Lán, kde bude ošetřován. Vzhledem k povaze zranění jsme mu ale doporučili šetřit poraněné koleno a nejméně šest týdnů se nehýbat.

Ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát

Foto: Jan Handrejch, Právo

 

Co to v praxi bude znamenat?

Že pan prezident bude upoután na pojízdný vozík, v lepším případě se může pohybovat pomocí berlí, ale zpočátku rozhodně ne. Ortopedi doporučili používat pojízdný vozík zhruba šest týdnů, ale může to být i déle.

Znamená to, že v koleně měl výron a koleno se krví zaplnilo?

Ano, dá se to tak říct. Měl krvácení do kolene. Bylo to vypuštěno a teď se bude kontrolovat, aby se koleno znovu nenaplnilo krví.

Zeman má v motolské nemocnici dispozici takzvané prezidentské apartmá na interní klinice, které si ale může zaplatit v rámci nadstandardu každý pacient. Za den je to 2500 korun.

Foto: Motole v nemocnice Fakultní, ČTK

 

Jakou jste mu nasadili léčbu? Myslím tím medikaci.

Bere prášky proti bolesti, protože toto poranění je velmi bolestivé, dále na spaní a léky na diabetes.

Jaká konkrétní hlavní rizika v případě nedodržení klidového režimu hrozí?

Pan prezident nemá šanci klidový režim nedodržovat, protože jak už jsem řekl, koleno značně bolí a onu končetinu nemůže zatěžovat. Rizika jsou různá, hlavní je trombóza. Proto jsme nasadili i léky na ředění krve.

Spekulovalo se o tom, že prezident spadl proto, že byl pod vlivem alkoholu.

To mohu vyloučit. Alkohol tam nebyl. On v noci vstal, nerozsvítil si a zakopl o koberec shrnutý jeho psem (zlatý retrívr Darcy, pozn. red.). To se může stát každému z nás. Spadl na pravé koleno.

Prezidentské apartmá v nemocnici v Praze Motole.

Foto: Motole v nemocnice Fakultní, ČTK

 

Když se bude muset pohybovat na vozíčku, upravíte mu i jídelníček?

Ten již má upravený od dietologů a dodržuje ho. Je to vcelku v pořádku.

Kdo ho bude ošetřovat?

Injekce mu bude dávat sestra v Lánech a tým, který tam je, bude o něj pečovat. Odborníci za ním budou jezdit. Ošetřovat ho bude i manželka a další personál.

Jak často za ním budete jezdit?

To bude záležet na osobní domluvě a postupu léčby.

Jakou má náladu?   

Je mrzutý z poranění kolene, ale jinak dobrou.

Znamená to, že prezident bude muset omezit program?

Rozhodně. Doporučili jsme zrušit plánované cesty do zahraničí, ale i po Česku. Pokud vím, tak pan prezident už zrušil plánovanou návštěvu Olomouckého kraje a nepoletí ani 19. listopadu k evropským institucím do Štrasburku. Jak to bude s jeho pracovními návštěvami na začátku prosince, lze těžko říci, protože to bude záviset na postupu léčby.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků