Hlavní obsah
Jednací sál Senátu Foto: Petr Hloušek, Právo

Peru politiky táhne, teď tam letí senátoři

Peru se opět dostalo do hledáčku českých politiků. V polovině února do této jihoamerické země míří na devítidenní cestu trojice senátorů zahraničního výboru. Mají jednat například na ministerstvech zahraničí a obrany. Přitom ani ne před rokem tuto zemi navštívila šestičlenná delegace dvou sněmovních výborů. Slova vedení obou parlamentních komor, že zahraniční cesty zkoordinují, se tedy Peru zjevně netýkají.

Jednací sál Senátu Foto: Petr Hloušek, Právo
Peru politiky táhne, teď tam letí senátoři

„Jsme pevně rozhodnuti nedopustit, aby se do jedné země, a především jde o ty neevropské, jezdilo dvakrát,“ řekl Právu před několika dny místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL), který má koordinaci cest na starost. Připomněl, že Senát má pro letošek na zahraniční cesty 14,5 miliónu korun, což je o milión a půl méně než loni.

Poslanci a senátoři obvykle zdůvodňují své cesty do vzdálenějších zemí tím, že pomáhají posilovat ekonomické zájmy Česka v oblasti.

A jak je to s  ekonomickými zájmy v Peru? Podle ministerstva zahraničí mezi prioritními zeměmi Peru nefiguruje. Ministerstvo doporučuje orientovat se na Brazílii, Čínu, Egypt, Indii, Kazachstán, Mexiko, Rusko, Srbsko, Turecko, Ukrajinu, USA a Vietnam.

Ve statistikách vzájemného obchodu se Peru objevuje na konci první stovky. Na druhou stranu ale platí, že pro tamní zastupitelský úřad je každá cesta politiků vítanou příležitostí, jak představit svou zemi.

V rámci sníženého rozpočtu už senátní organizační výbor posvětil vedle cesty do Peru také cestu zástupců zahraničního a hospodářského výboru do Jeruzaléma na konferenci parlamentních zástupců zemí EU a Izraele, která bude rovněž v únoru.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) bude mít letos na své diplomatické aktivity 1,15 miliónu korun, pět místopředsedů horní komory dohromady 1,6 miliónu korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků