Hlavní obsah
Muž prochází skenerem na letišti, vpravo záznam skenu na počítači. Foto: Profimedia.cz

Pecina je pro nainstalování tělesných skenerů na problematické lety

Ministr vnitra Martin Pecina bude ve vládě prosazovat zavedení tělesných skenerů kvůli posílení bezpečnosti letecké dopravy. Ministr dopravy Gustáv Slamečka dal již dříve naopak najevo své obavy, že takové opatření zkomplikuje odbavování cestujících. Česká vláda tuto problematiku zatím neprojednala a ani EU nemá jednotné stanovisko.

Muž prochází skenerem na letišti, vpravo záznam skenu na počítači. Foto: Profimedia.cz
Pecina je pro nainstalování tělesných skenerů na problematické lety

Slovenský skandál s cvičením v ostrém provozu, kdy se trhavina dostala do zavazadla cestujícímu na lince do Irska, označil Pecina v nedělním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce za nešťastný.

„V České republice se to stát nemůže,“ ujistil Pecina s tím, že však nemůže prozrazovat metody cvičení. Zároveň dal najevo, že bude prosazovat zavedení osobních skenerů i na pražském letišti.

„Postoj vlády nebyl definován,“ řekl Pecina, přestože si uvědomuje, že toto opatření může cestující spíše obtěžovat. Navrhuje zavedení skenerů postupně - nejprve na lety do USA a Izraele. V takové případě půjde jen o asi 20 miliónů a Letiště Praha nebude potřebovat pomoc od státu.

Podle Peciny však může být schválena evropská direktiva o plošném zavedení tělesných skenerů, která by náklady na zavedení náročného zařízení vyhnala do miliard.

Letiště Praha v současnosti počítá, že vynaloží letos na posílení bezpečnosti letos rekordních 180 miliónů korun a do roku 2014 mají náklady dosáhnout téměř půl miliardy. To je téměř dvojnásobek než v období 2006 až 2009.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků